Jaka jest prawda historyczna o działalności Romualda Rajsa ps. "Bury"?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 22:15
"Klub Trójki" Grzegorza Górnego poświęcony był najbardziej kontrowersyjnej postaci spośród Żołnierzy Wyklętych.
Audio
  • Kontrowersje wokół Romualda Rajsa ps. "Bury" (Klub Trójki)
Kompania Szturmowa 3 Brygady Wileńskiej AK wychodzi z kościoła w Turgielach, na czele ppor. Bury Romuald Rajs, kwiecień 1944 r.
Kompania Szturmowa 3 Brygady Wileńskiej AK wychodzi z kościoła w Turgielach, na czele ppor. „Bury” Romuald Rajs, kwiecień 1944 r.Foto: wikipedia / domena publiczna
ŻW screen 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

Jego osoba jest przywoływana najczęściej podczas publicznych dyskusji na temat polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej – głównie jako przykład podważający celowość czczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jaka jest prawda historyczna o działaności "Burego"? Czy można mówić o nim jak o bohaterze? 

– Mojego ojca pamiętam trochę jak przez mgłę. Pierwsze wspomnienie to wizyta w okresie Bożego Narodzenia w Sanoku u mojej babci. Z tamtego okresu są moje dwa zdjęcia z ojcem – wspomina syn "Burego" Romuald Rajs. 

Co jeszcze pamięta z dzieciństwa Romuald Rajs? W jakich akcjach brał udział jego ojciec i dlaczego został skazany na śmierć? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr Kazimierz Krajewski (Instytut Pamięci Narodowej), inż. Romuald Rajs (syn "Burego")
Data emisji: 6.03.2019
Godzina emisji: 21.09

kw/gs

Czytaj także

Codzienność Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 22:15
1 marca mija 68. rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu ludziach, członkach Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O co warto się starać? Poszukiwanie odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 22:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" była Justyna Dąbrowska, autorka książki, której podtytuł brzmi: "Rozmowy z mistrzami". Ci mistrzowie to uczeni, artyści, działacze społeczni; ludzie u kresu swojej drogi życiowej. Starszyzna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żarty się skończyły…

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 22:00
Od "Plastusiowego Pamiętnika" przez "Anię z Zielonego Wzgórza" w radiu, "Wojnę domową" i "Czterdziestolatka" w telewizji, po Hermenegildę Kociubińską, żonę Wacia, hrabinę Tyłbaczewską czy biedną sierotkę, maskotkę, idiotkę – ekranowe, radiowe, sceniczne wcielenia Ireny Kwiatkowskiej towarzyszą nam od dzieciństwa.
rozwiń zwiń