X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaka jest prawda historyczna o działalności Romualda Rajsa ps. "Bury"?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 22:15
"Klub Trójki" Grzegorza Górnego poświęcony był najbardziej kontrowersyjnej postaci spośród Żołnierzy Wyklętych.
Audio
  • Kontrowersje wokół Romualda Rajsa ps. "Bury" (Klub Trójki)
Kompania Szturmowa 3 Brygady Wileńskiej AK wychodzi z kościoła w Turgielach, na czele ppor. Bury Romuald Rajs, kwiecień 1944 r.
Kompania Szturmowa 3 Brygady Wileńskiej AK wychodzi z kościoła w Turgielach, na czele ppor. „Bury” Romuald Rajs, kwiecień 1944 r.Foto: wikipedia / domena publiczna
ŻW screen 1200.jpg
Żołnierze Wyklęci - serwis specjalny Polskiego Radia

Jego osoba jest przywoływana najczęściej podczas publicznych dyskusji na temat polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej – głównie jako przykład podważający celowość czczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jaka jest prawda historyczna o działaności "Burego"? Czy można mówić o nim jak o bohaterze? 

– Mojego ojca pamiętam trochę jak przez mgłę. Pierwsze wspomnienie to wizyta w okresie Bożego Narodzenia w Sanoku u mojej babci. Z tamtego okresu są moje dwa zdjęcia z ojcem – wspomina syn "Burego" Romuald Rajs. 

Co jeszcze pamięta z dzieciństwa Romuald Rajs? W jakich akcjach brał udział jego ojciec i dlaczego został skazany na śmierć? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr Kazimierz Krajewski (Instytut Pamięci Narodowej), inż. Romuald Rajs (syn "Burego")
Data emisji: 6.03.2019
Godzina emisji: 21.09

kw/gs

Czytaj także

Codzienność Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 22:15
1 marca mija 68. rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu ludziach, członkach Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O co warto się starać? Poszukiwanie odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 22:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" była Justyna Dąbrowska, autorka książki, której podtytuł brzmi: "Rozmowy z mistrzami". Ci mistrzowie to uczeni, artyści, działacze społeczni; ludzie u kresu swojej drogi życiowej. Starszyzna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żarty się skończyły…

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 22:00
Od "Plastusiowego Pamiętnika" przez "Anię z Zielonego Wzgórza" w radiu, "Wojnę domową" i "Czterdziestolatka" w telewizji, po Hermenegildę Kociubińską, żonę Wacia, hrabinę Tyłbaczewską czy biedną sierotkę, maskotkę, idiotkę – ekranowe, radiowe, sceniczne wcielenia Ireny Kwiatkowskiej towarzyszą nam od dzieciństwa.
rozwiń zwiń