X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaki sens ma sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:58
"Niepomny jutra, płochy i swawolny, Przez całe lato śpiewał konik polny. Lecz przyszła zima, śniegi, zawieruchy – Gorzko zapłakał biedaczek." Za to mrówka…
Audio
  • Czy sztuka rozwijała się wraz z ewolucją człowieka? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Tasos_Lekkas/Pixabay

Jaki sens ma sztuka? 

Konik polny to artysta. Owszem, niektórzy – ich ogromna mniejszość – artyści utrzymują się ze swego talentu... Jaki sens ma sztuka? To marnowanie zasobów i wystawianie się na nieszczęścia

"Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka" Denis Dutton "Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka" Denis Dutton

Zdziwiłem się, gdy dowiedziałem się o istnieniu estetyki ewolucyjnej, która próbuje interpretować sztukę i piękno w kategoriach darwinizmu. Ukazało się właśnie tłumaczenie ważnej książki twórcy tej dyscypliny Denisa Duttona "Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka".

"Instynkt sztuki"? Ciekawe…

– Rzeczywiście, w swoich analizach Denis Dutton sięga do prehistorii, czyli czasów, gdy nasi przodkowie przemierzali afrykańską sawannę i owe warunki życia znacznie różniły się od tych, w których my żyjemy. Część z tych adaptacji ewolucyjnych, które wykształciły się w tym czasie, niekoniecznie sprawdzają się obecnie. Dutton jest prekursorem nowej dyscypliny w obrębie etetyki filozoficznej i teorii sztuki, czyli estetyki ewolucyjnej. Główną teza tej teorii jest to, że prawdopodobnie sztuka i zachowania artystyczne mogły mieć wartość adaptacyjną w takim biologicznym sensie – pomogły naszym przodkom przetrwać w trudnych czasach prehistorii – mówi dr Jerzy Luty, tłumacz książki Denisa Duttona "Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka".

Czy w kontekście sztuki faktycznie możemy mówić o instynkcie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Jerzy Luty (tłumacz książki "Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka"), Berenika Kowalska (malarka)
Data emisji: 11.03.2019
Godzina emisji: 21.10

ml

Czytaj także

Brad S. Gregory i jego "niezamierzona reformacja"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 22:12
Gościem Trójki był autor książki "The Unintended Reformation: How a Religious Revolution Secularized Society", czyli "Niezamierzona reformacja: jak rewolucja religijna zsekularyzowała społeczeństwo". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O co warto się starać? Poszukiwanie odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 22:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" była Justyna Dąbrowska, autorka książki, której podtytuł brzmi: "Rozmowy z mistrzami". Ci mistrzowie to uczeni, artyści, działacze społeczni; ludzie u kresu swojej drogi życiowej. Starszyzna.
rozwiń zwiń