Jaki sens ma sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:58
"Niepomny jutra, płochy i swawolny, Przez całe lato śpiewał konik polny. Lecz przyszła zima, śniegi, zawieruchy – Gorzko zapłakał biedaczek." Za to mrówka…
Audio
  • Czy sztuka rozwijała się wraz z ewolucją człowieka? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Tasos_Lekkas/Pixabay

Jaki sens ma sztuka? 

Konik polny to artysta. Owszem, niektórzy – ich ogromna mniejszość – artyści utrzymują się ze swego talentu... Jaki sens ma sztuka? To marnowanie zasobów i wystawianie się na nieszczęścia

"Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka" Denis Dutton "Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka" Denis Dutton

Zdziwiłem się, gdy dowiedziałem się o istnieniu estetyki ewolucyjnej, która próbuje interpretować sztukę i piękno w kategoriach darwinizmu. Ukazało się właśnie tłumaczenie ważnej książki twórcy tej dyscypliny Denisa Duttona "Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka".

"Instynkt sztuki"? Ciekawe…

– Rzeczywiście, w swoich analizach Denis Dutton sięga do prehistorii, czyli czasów, gdy nasi przodkowie przemierzali afrykańską sawannę i owe warunki życia znacznie różniły się od tych, w których my żyjemy. Część z tych adaptacji ewolucyjnych, które wykształciły się w tym czasie, niekoniecznie sprawdzają się obecnie. Dutton jest prekursorem nowej dyscypliny w obrębie etetyki filozoficznej i teorii sztuki, czyli estetyki ewolucyjnej. Główną teza tej teorii jest to, że prawdopodobnie sztuka i zachowania artystyczne mogły mieć wartość adaptacyjną w takim biologicznym sensie – pomogły naszym przodkom przetrwać w trudnych czasach prehistorii – mówi dr Jerzy Luty, tłumacz książki Denisa Duttona "Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka".

Czy w kontekście sztuki faktycznie możemy mówić o instynkcie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Jerzy Luty (tłumacz książki "Instynkt sztuki. Piękno, zachwyt i ewolucja człowieka"), Berenika Kowalska (malarka)
Data emisji: 11.03.2019
Godzina emisji: 21.10

ml

Czytaj także

Brad S. Gregory i jego "niezamierzona reformacja"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 22:12
Gościem Trójki był autor książki "The Unintended Reformation: How a Religious Revolution Secularized Society", czyli "Niezamierzona reformacja: jak rewolucja religijna zsekularyzowała społeczeństwo". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

O co warto się starać? Poszukiwanie odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 22:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" była Justyna Dąbrowska, autorka książki, której podtytuł brzmi: "Rozmowy z mistrzami". Ci mistrzowie to uczeni, artyści, działacze społeczni; ludzie u kresu swojej drogi życiowej. Starszyzna.
rozwiń zwiń