X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co niesie krzyż?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 22:00
Jest nieustannie obecny w kulturze od wszech czasów – zarówno pogańskiej, jak chrześcijańskiej; jako znak graficzny, w funkcji dekoracyjnej, jak i w znaczeniu symbolicznym.
Audio
  • Jaka jest obecnie symbolika krzyża w kulturze i sztuce? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Od 313 roku n.e. stał się prawnie usankcjonowanym symbolem religijnym oznaczającym mękę Chrystusa na krzyżu i Jego zmartwychwstanie. Co znaczy krzyż we współczesnej kulturze wizualnej? W jaki sposób bywa wykorzystywany i jakie to niesie skojarzenia? Śledząc historię, można znaleźć rozliczne odniesienia krzyża do ideologii mrocznych, antyhumanistycznych, obecnie kojarzonych ze zniewoleniem, przemocą, wykorzystywanie, nietolerancją, rasizmem, itd. Jednocześnie, krzyż (przecięcie dwóch lub więcej linii) nie przestał być symbolem chrześcijańskim, który samym kształtem symbolizuje mękę Chrystusa. Krzyże protestanckie są pozbawione wizerunku cierpiącego Chrystusa – co oznacza Jego zwycięstwo nad śmiercią i dokonanie się dzieła zbawienia.

Jednak często zdarza się, że twórcy wykorzystują znak krzyża w różnym celu, rozbieżnym z religijnym sensem. Czy to celowa profanacja, czy raczej – brak wiedzy, niezrozumienie, niefrasobliwość w używaniu ważnych kulturowo symboli? Temat wywołała przekrojowa wystawa Daniela Rycharskiego "Strachy" w Muzeum Sztuki Współczesnej. W kilku jego instalacjach użyte zostały formy krzyży, którym autor nadał różnorodne znaczenie i obarczył symboliką związaną z rozmaitymi (świeckimi) ideologiami, jednocześnie nie odżegnując się od treści związanych z religią chrześcijańską (oraz innymi kultami, choć nie ma o tym wzmianki).

Gośćmi audycji są dr hab. Małgorzata Wrześniak, historyk sztuki, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Stefan Szydłowski, historyk sztuki, kurator.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: dr hab. Małgorzata Wrześniak (historyk sztuki, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Stefan Szydłowski (historyk sztuki, kurator)
Data emisji: 13.03.2019
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Jaki sens ma sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:58
"Niepomny jutra, płochy i swawolny, Przez całe lato śpiewał konik polny. Lecz przyszła zima, śniegi, zawieruchy – Gorzko zapłakał biedaczek." Za to mrówka…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kwantechizm, czyli klatka na ludzi

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 22:14
Gościem "Klubu Trójki" był autor książki o tym intrygującym tytule – fizyk, dr hab. Andrzej Dragan.
rozwiń zwiń