Węgry, Polska, Słowacja – sto lat wspólnych doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 22:00
Polacy, Węgrzy i Słowacy od wieku budują swoje nowoczesne relacje polityczne i społeczne. 
Audio
  • Polska, Węgry i Słowacja, czyli jak bracia z bratankami (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Przez wiele wieków nie zauważaliśmy Słowaków, granicząc formalnie z Królestwem Węgier. Gdy już Słowacy w 1918 roku wybili się na podmiotowość w ramach Czechosłowacji, a potem na niepodległość, Polska nie umiała dokonać wyboru, kogo chce mieć za południowego sąsiada.

Powojenna epoka komunizmu znów mimo formalnej przyjaźni oddaliła nas od siebie. Czy teraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej potrafimy uzgodnić wspólną taktykę? Co nas na tej drodze od siebie odpycha, a co zbliża?

Na ten temat dyskutowali w Trójce: Mateusz Gniazdowski z Ośrodka Studiów Wschodnich, Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Jacek Karnowski z tygodnika "Sieci".

– Polak przekraczający karpackie szczyty, miał często do czynienia z węgierskim szlachcicem, który władał językiem słowackim. Kultury węgierska i słowacka w tamtym czasie to przenikające się zjawiska – mówi Mateusz Gniazdowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Gdzie leżą korzenie bliskich stosunków Polski, Węgier i Słowacji? Jak wpływa na nie wspólna historia? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Mateusz Gniazdowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jacek Karnowski (tygodnik "Sieci")
Data emisji: 14.03.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Wacław Felczak – człowiek, który zbliżył Polskę i Węgry

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 22:00
Gośćmi audycji byli Orsolya Zsuzsanna Kovacs – ambasador Węgier w Polsce i dr Maciej Szymanowski – dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Węgierski w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 15:20
W piątek 15 marca, w dniu Święta Narodowego Węgier, w Trójce po raz pierwszy obchodzony będzie Dzień Węgierski. Tego dnia wiele audycji będzie poświęconych kulturze i historii Węgier. 
rozwiń zwiń