X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Węgry, Polska, Słowacja – sto lat wspólnych doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 22:00
Polacy, Węgrzy i Słowacy od wieku budują swoje nowoczesne relacje polityczne i społeczne. 
Audio
  • Polska, Węgry i Słowacja, czyli jak bracia z bratankami (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Przez wiele wieków nie zauważaliśmy Słowaków, granicząc formalnie z Królestwem Węgier. Gdy już Słowacy w 1918 roku wybili się na podmiotowość w ramach Czechosłowacji, a potem na niepodległość, Polska nie umiała dokonać wyboru, kogo chce mieć za południowego sąsiada.

Powojenna epoka komunizmu znów mimo formalnej przyjaźni oddaliła nas od siebie. Czy teraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej potrafimy uzgodnić wspólną taktykę? Co nas na tej drodze od siebie odpycha, a co zbliża?

Na ten temat dyskutowali w Trójce: Mateusz Gniazdowski z Ośrodka Studiów Wschodnich, Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Jacek Karnowski z tygodnika "Sieci".

– Polak przekraczający karpackie szczyty, miał często do czynienia z węgierskim szlachcicem, który władał językiem słowackim. Kultury węgierska i słowacka w tamtym czasie to przenikające się zjawiska – mówi Mateusz Gniazdowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Gdzie leżą korzenie bliskich stosunków Polski, Węgier i Słowacji? Jak wpływa na nie wspólna historia? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Mateusz Gniazdowski (Ośrodek Studiów Wschodnich), Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Jacek Karnowski (tygodnik "Sieci")
Data emisji: 14.03.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Wacław Felczak – człowiek, który zbliżył Polskę i Węgry

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 22:00
Gośćmi audycji byli Orsolya Zsuzsanna Kovacs – ambasador Węgier w Polsce i dr Maciej Szymanowski – dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Węgierski w radiowej Trójce

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 15:20
W piątek 15 marca, w dniu Święta Narodowego Węgier, w Trójce po raz pierwszy obchodzony będzie Dzień Węgierski. Tego dnia wiele audycji będzie poświęconych kulturze i historii Węgier. 
rozwiń zwiń