Być samym sobą. O czym opowiada film "Girl"?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 22:13
W tym wydaniu audycji spotkanie z filmem i innością, która nie jest wcale taka inna i odległa niż mogłoby się wydawać.
Audio
Kadr z filmu Girl
Kadr z filmu "Girl"Foto: mat. prasowe/Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Katarzyna Borowiecka gościła w "Klubie Trójki" Lukasa Dhonta, reżysera filmu "Girl". Ta produkcja otrzymała Złoty Glob za najlepszy nieanglojęzyczny film zagraniczny. O czym opowiada ta francuska produkcja? Jakiego wysiłku potrzeba, żeby być kobietą lub mężczyzną, ale jakiego również, aby być sobą?

– W 2009 roku przeczytałem artykuł w belgijskiej gazecie o młodej dziewczynie, która chciała zostać baletnicą. Miała wówczas 15 lat, a jej problemem było to, że urodziła się jako chłopiec – wspomina Lukas Dhont, reżyser filmu "Girl". – Bardzo podobała mi się jej odwaga. Ona przekładała życie w zgodzie ze sobą, ponad reakcję otoczenia. Jest ambitna, dzielna i rzuca wyzwanie tym społecznym normom, które przypisane są płci. Ja sam jako 18-latek nie byłem pogodzony z wieloma aspektami mojej osobowości, więc ta dziewczyna stała się moją osobistą bohaterką – dodaje. 

Jak Lukas Dhont poinformował dziewczynę o swoich filmowych planach? Jak zareagowała? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której Katarzyna Borowiecka rozmawiała również z Ewą Szabłowską, kuratorką festiwalu Nowe Horyzonty, jak również z dr Alicją Długołęcką, edukatorką seksualną. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Lukas Dhont (reżyser), Ewa Szabłowska (kuratorka festiwalu Nowe Horyzonty), dr Alicja Długołęcka (edukatorka seksualna)
Data emisji: 19.03.2019
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Co niesie krzyż?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 22:00
Jest nieustannie obecny w kulturze od wszech czasów – zarówno pogańskiej, jak chrześcijańskiej; jako znak graficzny, w funkcji dekoracyjnej, jak i w znaczeniu symbolicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry, Polska, Słowacja – sto lat wspólnych doświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 22:00
Polacy, Węgrzy i Słowacy od wieku budują swoje nowoczesne relacje polityczne i społeczne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice naszego mózgu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 22:12
18 marca to Europejski Dzień Mózgu. W "Klubie Trójki" Dariusz Bugalski i jego goście rozmawiali na temat tajemnic narządu odpowiedzialnego za nasze codzienne funkcjonowanie. 
rozwiń zwiń