Sztuczna inteligencja w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 22:00
W wielu filmach science-fiction zamiast lekarza jest maszyna – inteligentny system, który bada, diagnozuje i przepisuje lekarstwa. Czy taka czeka nas przyszłość?
Audio
  • Czy sztuczna inteligencja zastąpi w przyszłości lekarzy? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/geralt

Andreas Kaplan i Michael Haenlein definiują sztuczną inteligencję jako "zdolność systemu do prawidłowego interpretowania danych pochodzących z zewnątrz, nauki na ich podstawie oraz wykorzystywania tej wiedzy, aby wykonywać określone zadania i osiągać cele poprzez elastyczne dostosowanie". Obecnie trwają zaawansowane prace nad wieloma projektami rozwijającymi sztuczną inteligencję i badającymi jej przydatność w wielu dziedzinach, w tym w medycynie. – We współczesnej medycynie jest wiele takich rozwiązań. Jednym z wiodących jest produkt IBM Dr Watson. To komputer, który posiada możliwości obliczeniowe i informacje w bazie danych, dzięki którym jest w stanie wykryć choroby, czy ocenić pewne badania z dokładnością znacznie większą niż lekarze i zostało to udowodnione. Tam, oczywiście, te wszystkie parametry, zasady i reguły, takie jak głębokie uczenie maszynowe, zbliża nas do tej koncepcji sztucznej inteligencji, choć dalej jest to oparte o bardzo duże moce obliczeniowe, jedynie w oparciu o wprowadzone wcześniej algorytmy – mówi prof. Zbigniew Nawrat. 

Dr. Sławomir Chomik zwraca jednak uwagę na fakt, że do pełnego wykorzystania sztucznej inteligencji na szeroką skalę wciąż długa droga. – Trzeba przyznać, że nie jest to ciąg sukcesów i Dr Watson podejmuje decyzje, które są weryfikowane przez grupę lekarzy, która uczy go podejmowania ich. Jak na razie nie są to decyzje, które są lepsze, niż te, które podejmują bardzo dobrzy lekarze. Są tu na razie pewne ograniczenia i Dr Watson, który był wielką nadzieją na udowodnienie przewagi sztucznej inteligencji w diagnozowaniu nad człowiekiem, na razie niestety nie może się nią pochwalić. Obecnie stosowany jest z powodzeniem jedynie w dwóch onkologicznych przypadkach chorobowych i na razie, nie powiem, że jest to fiasko, ale biorąc pod uwagę ilość środków przeznaczonych na osiągnięcie tych rezultatów, to wygląda to miernie. To jest tak, jak z nauką – z pierwszej klasy przechodzi się do kolejnych i dopiero na końcu jest matura – dodaje gość Tomasza Rożka.

W audycji usłyszeliśmy także Szymona Peplińskiego, który stworzył aplikację umożliwiająca rozpoznawanie emocji. Program bazuje na odczytywaniu mikroekspresji twarzy. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Rożek
Goście: prof. Zbigniew Nawrat (fizyk teoretyk, doktor habilitowany nauk medycznych), dr n.med. Sławomir Chomik (lekarz, współzałożyciel start-upów z dziedziny IT, wykładowca na Wydziale Zarządzania UW ), Szymon Pepliński (naukowiec zajmujący się sztuczną inteligencją)
Data emisji: 26.03.2019
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Medycyna ratunkowa dawniej i dziś

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 22:00
Gościem wtorkowego "Klub Trójki" był dr Jarosław Sowizdraniuk, wybitny specjalista medycyny ratunkowej, który opowiedział o tym, co należy robić podczas udzielania pierwszej pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fizyka cząstek, czyli jak poznać "czarną magię"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 22:00
Dla większości z nas fizyka cząstek to czysta magia, a kaony, leptony i hiperony brzmią jak nazwiska elfów i krasnoludów.
rozwiń zwiń