Co mówi twarz?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 22:13
Niedawno ukazała się książka autorstwa Paola Sorrentino (reżysera) "Nieistotne wizerunki". Owe wizerunki, to dwadzieścia kilka czarno-białych fotografii nieznanych ludzi ujętych w tzw. półzbliżeniu. 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay.com/domena publiczna

Sorrentino wyłącznie na podstawie twarzy tych obcych mu ludzi nadaje im imiona i nazwiska oraz prawdopodobny wiek, a przede wszystkim – wymyśla życiorysy. 

Większość z nas – zazwyczaj nieświadomie – wyrabia sobie zdanie o nowo poznanej osobie na podstawie jej twarzy (jeśli nie ma okazji obserwować mowy ciała). Tak było od zawsze: mariaże pomiędzy prominentnymi osobami aranżowane były na podstawie konkretnych danych, ale też ważny był "wizualny dokument" w postaci wizerunku. 

Dlaczego fizjonomie są tak bardzo wymowne? Jakie mięśnie są za to "odpowiedzialne"? W wyniku jakich procesów formują się i utrwalają rysy twarzy? Czy można oszukać naturę i zmusić mięśnie do posłuszeństwa, czyli do grymasów wbrew podświadomym impulsom? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: dr Andrzej Ignaciuk (prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej) Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Miedzynarodowych)
Data emisji: 27.03.2019
Godzina emisji: 21.08

kw