X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielkanocne interpretacje

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 22:00
Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze chrześcijańskie święto – co odzwierciedla się w sztuce.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/CURAphotography

Co więcej, okres przedwielkanocny (post), Wielki Tydzień, Triduum Paschalne i Niedziela Zmartwychwstania to cały kalejdoskop uczuć i nastrojów – od namysłu, refleksji, smutku, rozpaczy, bólu (tak duchowego, jak i fizycznego) aż po wielką radość, ale też wątpliwości…

Pomijając kwestie wiary, tak wielki ładunek emocjonalny musiał przełożyć się na dzieła inspirowane powyższymi wydarzeniami lub próbujące je oddać.

Próbujemy odtworzyć ciąg wydarzeń, przywołując różne dokonania artystyczne; o różnej randze i zasięgu. Każdy gatunek ma swój "język" i w jego obrębie dokonuje interpretacji wielkanocnych misteriów. Jednocześnie, niemal zawsze te wydarzenia są ukazywane w świetle bieżących zdarzeń i aktualnych klimatów.

Pierwszy "akt" – to musical, jeden z najsłynniejszych w historii gatunku, który właśnie obchodzi półwiecze istnienia, czyli "Jesus Christ Superstar". Jak wiadomo, spektakl zaczyna się w Niedzielę Palmową, a kończy przed Ukrzyżowaniem.

O brawurze autorów, komplikacjach, zmianach w obsadzie, kontekście czasów i ówczesnych przeobrażeniach obyczajowych (hippisi) oraz innych zawirowaniach przy spektaklach i ekranizacjach tego dzieła opowiada w Trójce Michał Oleszczyk, wybitny znawca historii filmowych musicali.

Drogę na Golgotę i Ukrzyżowanie odtwarzają współcześnie (inauguracja – 2006) namalowane stacja dla kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, których autorem jest Ursynowianin od 1979 roku, Franciszek Maśluszczak. Malarz wspomina w audycji, w jakich okolicznościach dzieło powstawało; jakie były komentarze i jakie wątpliwości miał on sam.

Ile namalował stacji, w jakim czasie i jakie sceny je dopełniają? Czy świadomość wagi przedsięwzięcia i konfrontowania się z największymi dokonaniami przeszłości była obciążeniem?

W myśl chronologii, ostatnim "aktem" rozmowy jest "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu", którą w 2004 wyreżyserował i opracował scenariusz Wiesław Komasa - również gość Trójki. Scenografię do spektaklu w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej stworzył Jerzy Kalina, zaś muzykę napisał Józef Skrzek. To także dzieło, które miało mnóstwo wykonań i reżyserów (jedne z najsłynniejszych wersji: Leona Schillera, 1923 i Kazimierza Dejmka, trzykrotnie).

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Wiesław Komasa (aktor, reżyser, pedagog), Franciszek Maśluszczak (artysta malarz, pedagog), Michał Oleszczyk (krytyk i historyk kina, wykładowca Wydziału Artes Liberales UW)
Data emisji: 10.04.2019
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Czym są "piękne przedmioty"?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 22:18
Tydzień temu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się promocja (drugiego tomu) z serii książki "Beautiful Objects".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co niesie krzyż?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 22:00
Jest nieustannie obecny w kulturze od wszech czasów – zarówno pogańskiej, jak chrześcijańskiej; jako znak graficzny, w funkcji dekoracyjnej, jak i w znaczeniu symbolicznym.
rozwiń zwiń