Notre Dame w kulturze i popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 22:00
O katedrze Notre Dame powiedziano w ostatnich godzinach tak wiele, że trudno byłoby jeszcze coś dorzucać. Jednak pożar "wywołał" poboczne tematy, w różny sposób powiązane z paryską katastrofą.
Audio
  • Jak artyści przedstawiali katedrę Notre Dame? (Klub Trójki)
Notre Damezdjęcie ilustracyjne
Notre Dame/zdjęcie ilustracyjneFoto: Ankor Light/Shutterstock.com

Co mogło, czy może kto mógł ją spowodować? Czy katedra była pod należytą opieką? Kto ponosi odpowiedzialność za niedopatrzenia? Do kogo należy opieka nad tym i innymi sakralnymi zabytkami we Francji? Jak prawo traktuje podobne katastrofy i zniszczenia?

Jaką wartość mają same… kamienie? W jaki sposób wpisane jest w nie historia? W jaki sposób konserwuje się je? Czy posadzki w zabytkowych świątyniach (i innych pomnikach historii architektury) powinny być wymieniane na nowe?

Jak zabytki klasy zbliżonej do Notre Dame funkcjonują w popkulturze? Bywa, że stają się współbohaterami fikcyjnych wydarzeń – jak właśnie paryska katedra Marii Panny, w scenerii której Victor Hugo umieścił akcję powieści "Dzwonnik z Notre Dame", a której fabuła stała się kanwą kilku ekranizacji oraz musicalu.

Czy takie popkulturowe oswojenie nie przeczy ich pierwotnemu przeznaczeniu? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: prof. Elżbieta Bogaczewicz-Biernacka (kustosz Muzeum w Nieborowie i Arkadii, konserwator sztuki, specjalistka od kamieni), prof. Wojciech Kowalski (prawnik, były pełnomocnik MSZ do spraw rewindykacji kultury), dr Daniel Wyszogrodzki (znawca musicali, tłumacz, autor, dziennikarz, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie)
Data emisji: 16.04.2019
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Czym są "piękne przedmioty"?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 22:18
Tydzień temu na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się promocja (drugiego tomu) z serii książki "Beautiful Objects".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Awangarda wśród zabytków

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 22:15
Pod koniec XIX wieku Wenecja zbuntowała się przeciwko swej historii. I otworzyła się na najnowocześniejszą nowoczesność – w kulturze.
rozwiń zwiń