Jakie wspólne wartości wciąż łączą Europę?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 22:00
Niedawny pożar katedry Notre Dame w Paryżu dla wielu stał się pretekstem do rozważań nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa, a zwłaszcza katolicyzmu, nie tylko we Francji, ale w coraz bardziej zlaicyzowanej Europie.
Audio
  • Czy istnieje duchowa więź między Europejczykami? (Klub Trójki)
Francuscy strażacy wchodzą do spalonej katedry Notre Dame
Francuscy strażacy wchodzą do spalonej katedry Notre DameFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Czy religia i kultura chrześcijańska mogą być jeszcze czymś, co łączy Europejczyków, czy też powinniśmy szukać innych wspólnych wartości łączących mieszkańców naszego kontynentu?

– Jest pełna zgoda, co do tego, że nawet Notre Dame, czy bazylika św. Piotra, to tylko domy boże, ale ręką ludzką uczynione, które mają odzwierciedlać uczucia ludzkie i spotykać ich ze sobą przed Bogiem w godnych, jak najpiękniejszych warunkach, ale jest to tylko dom. Prawdziwa relacja człowieka z Bogiem jest związana z czymś innym, co jest duchową, niematerialną rzeczywistością. Jasnym jest, że nie możemy powiedzieć, że "oto płonie katedra Notre Dame – oto płonie chrześcijańska Europa". To zbyt duże uproszczenie – mówi ks. prof. Witold Kawecki.

Czy istnieje dziś coś, co scala wspólnotę Europejczyków? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Jan Grosfeld (ekonomista, politolog i działacz katolicki, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autor wielu książek i artykułów o tematyce teologiczno-społecznej), ks. prof. Witold Kawecki (redemptorysta, profesor nauk teologicznych, specjalista z zakresu teologii moralnej, dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 17.04.2019
Godzina emisji: 21.09

ml

Czytaj także

Jaka jest dziś kondycja Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 22:00
Coraz częściej komentatorzy religijni na świecie piszą, że Kościół przeżywa dziś największy kryzys od czasów reformacji, a nawet od IV wieku, gdy zdominowała go herezja arianizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska spadkobierczynią kultury Rzymu?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 22:00
Grzegorz Górny i jego goście rozmawiali o tezach zawartych w książce Marka Cichockiego "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii".
rozwiń zwiń