X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Twórczość, życie i dziedzictwo Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 22:00
W "Klubie Trójki" o twórczości Krzysztofa Komedy rozmawiamy z Michałem Margańskim i Mariuszem Gradowskim, ale sięgamy też do archiwów Polskiego Radia.
Audio
  • Co świadczy o wyjątkowości Krzysztofa Komedy? (Klub Trójki)
Krzysztof Komeda
Krzysztof KomedaFoto: PAP Archiwum

PAP Krzysztof Komeda 1200.jpg
Radiowa Trójka wspominała Krzysztofa Komedę w 50. rocznicę śmierci artysty

W 1967 roku Krzysztof Komeda udzielił wywiadu Magdalenie Konopce. Fragmentów tej rozmowy dziś wysłuchujemy. Przyglądamy się, jak Komeda inspiruje współczesnych twórców, Rozmawiamy też o filmowym dorobku kompozytora (który sam niekiedy pojawiał się też na ekranie).

– Komeda po swojemu wyprzedzał epokę, dał swojej muzyce "to coś", co sprawiło, że ona się nie starzeje. Nadał jej swoisty paradoks, bo jeśli posłuchamy słynnej "Kołysanki" z "Dziecka Rosemary" i rozbierzemy ją na części pierwsze, okaże się, że nie ma w niej nic specjalnego. To prosty utwór, który jednak stał się przebojem, w ogóle się nie zestarzał i wciąż nadaje ton. To jest Krzysztof Komeda – dzięki prostym środkom uzyskał muzykę, której czas się nie ima – mówi Michał Margański.

 – Jednocześnie, jest tu jedna kwestia, którą koniecznie trzeba podkreślić. O Komedzie często myśli się z perspektywy standardów – utworów skoponowanych przez niego i przekazanych dalej. To zadziało się bardzo szybko. Ale, przecież Komeda to też brzmienie. "Kołysanka" w filmie brzmi fantastycznie. To, jak jest on zaaranżowany, jak te dźwięki dysonują, jak potraktowany został, nie bójmy się tego, sound designersko. To utwór, który jest nie tylko harmonią i melodią, ale także brzmieniem. O tym się zapomina – dodaje Mariusz Gradowski.

W dalszej części audycji słyszymy rozmowy Magdaleny Konopki z Krzysztofem Komedą, zarejestrowanej na dwa lata przed tragiczną śmiercią muzyka. Zapraszamy do wysłuchania nagrania tego wyjątkowego wydania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Michał Margański (dziennikarz Programu III Polskiego Radia), Mariusz Gradowski (muzykolog, dziennikarz Programu II Polskiego Radia)
Data emisji: 23.04.2019
Godzina emisji: 21.08

ml

Czytaj także

Big beat okiem badacza

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 22:15
Mocne uderzenie, big beat, muzyka młodzieżowa – o tym, jak w Polsce przyjmował się i rozwijał rock’n’roll, rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radiowa Trójka wspomina Krzysztofa Komedę w 50. rocznicę śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 20:36
23 kwietnia minęło dokładnie 50 lat od śmierci Krzysztofa Komedy – kompozytora i pianisty jazzowego, autora muzyki do 65 filmów. Chcąc upamiętnić życie i dorobek słynnego artysty, Trójka przygotowała kilka poświęconych mu audycji. Nie zabrakło również muzyki Komedy – w jego autorskim wykonaniu oraz w interpretacji innych artystów.
rozwiń zwiń