"Byli sobie raz". Sława kota Iwana nie ginie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 22:00
Z okładki przenikliwie spogląda kot Iwan – Tadeusz Konwicki opisywał go jako prześladowcę, Danuta Konwicka w swoich rysunkach pokazywała jego łagodniejsze oblicze. Oboje są nim zajęci na tym zdjęciu, przed nimi siedzą córki – Anna (robi na drutach) i Maria (wprawdzie patrzy w obiektyw, ale się nie uśmiecha). To zdjęcie rodzinne Konwickich znalazło się na okładce wydanej niedawno książki Marii Konwickiej.
Audio
Warszawa 1955. Prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy, Tadeusz Konwicki z córką Marią
Warszawa 1955. Prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy, Tadeusz Konwicki z córką MariąFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Okładka książki Marii Konwickiej "Byli sobie raz", która ukazała się w Wydawnictwie Znak Okładka książki Marii Konwickiej "Byli sobie raz", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak

Każdy, kto czytał prozę Tadeusza Konwickiego, z pewnością zna kota Iwana. Również na kartach książki Marii Konwickiej nie brakuje opowieści o czworonożnym ulubieńcu rodziny.

– Wszyscy na tym zdjęciu jesteśmy tacy byle jacy. Najlepsze wrażenie robi kot. Patrzy Holoubkiem. Ma taki intensywny wzrok, jakby miał za chwilę wygłosić Wielką Improwizację – mówiła z uśmiechem Maria Konwicka i dodała, że zgłasza się do niej coraz więcej osób chcących poznać historię kota Iwana. – Sława kota Iwana nie ginie, a nawet jeszcze rośnie. Dostałam nawet propozycję, by wydać jego biografię – dodaje.

"Byli sobie raz" to opowieść utkana ze wspomnień, cytatów, skrawków, zapisków, rysunków i zdjęć. Opowieść o dwóch rodzinach – Leniców i Konwickich. I o przyjaciołach.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Maria Konwicka (córka Tadeusza Konwickiego, autorka książki "Byli sobie raz")
Data emisji: 7.05.2019
Godzina emisji: 21.08

gs/abi

Czytaj także

Polska Mae West i jej sekrety

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 05:00
Ze zdjęcia patrzy na nas piękna, beztrosko roześmiana kobieta w słomkowym kapeluszu. To okładka tygodnika "Kino" z 3 września 1939 roku. A jej bohaterką jest gwiazda przedwojennego kina, sceny i rewii – Ina Benita.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Być samym sobą. O czym opowiada film "Girl"?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 22:13
W tym wydaniu audycji spotkanie z filmem i innością, która nie jest wcale taka inna i odległa niż mogłoby się wydawać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość, życie i dziedzictwo Krzysztofa Komedy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 22:00
W "Klubie Trójki" o twórczości Krzysztofa Komedy rozmawiamy z Michałem Margańskim i Mariuszem Gradowskim, ale sięgamy też do archiwów Polskiego Radia.
rozwiń zwiń