Twaróg, słonie i pierogi, czyli Polska w 100 słowach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 22:00
– Chcieliśmy pokazać, że da się opowiadać o Polsce przy pomocy 100 słów. Nie ukrywam, że liczba 100 związana była z tym, że chcieliśmy uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i z tej okazji stworzyliśmy też książkę, która miała na celu przede wszystkim promować nasz kraj w sposób nietuzinkowy, wyjątkowy, miała łamać wszelkie stereotypy i pokazać Polskę w dowcipny, piękny i niepowtarzalny sposób – mówi Sylwia Jabłońska, pomysłodawca książki "Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words".
Audio
Quarks, elephants and pierogi. Poland in 100 words
"Quarks, elephants and pierogi. Poland in 100 words"Foto: Culture.pl

Czy da się opowiedzieć o kraju – jego historii, kulturze, języku – za punkt wyjścia mając 100 słów? Takiego zadania podjęli się twórcy książki "Quarks, elephants and pierogi. Poland in 100 words". Wybór poszczególnych słów zapewne był trudny, ale ta setka pozwala opowiedzieć nie tylko o Polsce, ale też o szeleszczącym, nieoczywistym pięknie polszczyzny. "Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words" to książka, dzięki której czytelnik zakocha się w imponującej kulturze i niebanalnej historii kraju nad Wisłą.

Co łączy kwarki z twarogiem, a co słonia – z pewnym środkowoeuropejskim krajem? Jak pierogi mogą uratować całe miasto? Jakie są nieoczywiste związki między językiem a kulturą i jak wielobarwna jest Polska?

"Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 Words składa się z serii stu artykułów autorstwa redaktorów Culture.pl pisanych w języku angielskim, odwołujących się do jednego polskiego słowa, np. "miłość", "imieniny", "matka", "Ojczyzna", "wolność" "filiżanka", "inteligencja" itp. Każdemu słowu towarzyszy intrygująca ilustracja autorstwa Magdaleny Burdzyńskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Gość: Sylwia Jabłońska i Mikołaj Gliński (portal culture.pl), Magdalena Burdzyńska (twórczyni ilustracji)
Data emisji: 14.05.2019
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/ml/gs

Czytaj także

Trzy dekady polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 22:00
Kino 89+ – pod tym hasłem Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny rozpoczyna dzisiaj cykl pokazów i spotkań z twórcami filmów oraz specjalistami z różnych dziedzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Byli sobie raz". Sława kota Iwana nie ginie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 22:00
Z okładki przenikliwie spogląda kot Iwan – Tadeusz Konwicki opisywał go jako prześladowcę, Danuta Konwicka w swoich rysunkach pokazywała jego łagodniejsze oblicze. Oboje są nim zajęci na tym zdjęciu, przed nimi siedzą córki – Anna (robi na drutach) i Maria (wprawdzie patrzy w obiektyw, ale się nie uśmiecha). To zdjęcie rodzinne Konwickich znalazło się na okładce wydanej niedawno książki Marii Konwickiej.
rozwiń zwiń