X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lalka w akcji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 22:00
Lalka kojarzy się z zabawą; teatr lalkowy – z rozrywką dla najmłodszych, zazwyczaj z dydaktyczno-moralizatorską wymową.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Yuttana Joe/Shutterstock.com

Wraz z narodzinami XX-wiecznej awangardy lalka przechodzi metamorfozę, zbliża do karykatury politycznej, służy jakiejś – najczęściej lewicowej – ideologii.

Lalki robią również karierę jako bohaterowie filmów animowanych – tak tych adresowanych dla młodego widza, jak do tych dojrzalszych. Następny milowy krok – to pojawianie się kukiełek na małym ekranie.

Jak toczyły się losy marionetek w PRL-u; jaka była nasza lalkarska specyfika; kto i dlaczego odgrywał na tym polu ważną rolę? Jacy byli najciekawsi twórcy teatrów lalkowych, filmów kukiełkowych, kukiełkowych programów telewizyjnych?

O tym traktuje wystawa w Zachęcie "Lalki: teatr, film, polityka". Ekspozycja jest okazją, by spojrzeć na lalki jak na osobne zjawisko plastyczne. Czy się ów fenomen wyróżnia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Joanna Kordjak (historyk sztuki, kurator wystawy "Lalki: teatr, film, polityka"); Jarosław Kilian (reżyser, syn Adama Kiliana, scenografa współpracującego z wieloma teatrami lalek, kierownika plastycznego stołecznego Teatru Lalka)
Data emisji: 15.05.2019
Godzina emisji: 21.08