447. Trzy cyfry, które budzą ogromne emocje

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 22:00
447, czyli "Sprawiedliwość dla tych, którzy przeżyli, ale nie otrzymali rekompensaty", bo tak można przetłumaczyć tytuł amerykańskiego aktu prawnego nr 447.
Audio
Studio Trójki
Studio TrójkiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Czym jest, co zawiera, czy będą z tego skutki dla Polski, a jeśli tak – to jakie? 

– Akt 447 został uchwalony mniej więcej rok temu i mówi przede wszystkim o tym, że Departament Stanu USA musi w ciągu 18 miesięcy od daty uchwalenia, przedstawić Kongresowi raport na temat tego jak poszczególne kraje realizują zobowiązanie do zaspokojenia roszczeń ofiar Holokaustu, czyli jak realizowana jest deklaracja z Terezina z 2009 roku. Sama ustawa nie przewiduje żadnych sankcji – jest to po prostu jednorazowy raport, który ma zostać przedstawiony komisjom: spraw zagranicznych i budżetowej – mówi korespondent  Polskiego Radia Marek Wałkuski.

– Ta ustawa jest rodzajem miękkiego prawa o charakterze symbolicznym, które może być jednak potężnym narzędziem dyplomatycznym USA w szantażowaniu Polski. Podkreślmy jednak, że Polska wszelkie sprawy odszkodowawcze po 1944 roku załatwiła. Podpisaliśmy 14 umów, w tym w roku 1949 z sześcioma państwami, którym wypłaciliśmy za znacjonalizowane mienie w węglu. Z Amerykanami podpisaliśmy w 1960 roku bardzo dobrze napisaną umowę, na mocy której Polska wypłaciła 40 mln dolarów, z których to pieniędzy rząd USA zobligował się przejmować wszelkie roszczenia i załatwiać obywateli amerykańskich. Ustawa 447 może być również zaskarżona z punktu widzenia prawa amerykańskiego jako niekonstytucyjna – tłumaczy prof. Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA), Jędrzej Bielecki (dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej"), prof. Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 16.05.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Czytaj także

Polsko-izraelski spór o historię

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 02:00
Konflikt pamięci na linii Jerozolima – Warszawa pokazał ogromny rozdźwięk w postrzeganiu wojennych wydarzeń przez społeczeństwa Polski i Izraela. Skąd biorą się aż takie różnice? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 09:31
– Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 15-17 maja, zostaną przedstawione szczegóły i działania zapowiadanych przez premiera zmian w prawie, które mają uchronić Polskę przed wypłatą jakichkolwiek odszkodowań wojennych – zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk w "Salonie politycznym Trójki".
rozwiń zwiń