X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

447. Trzy cyfry, które budzą ogromne emocje

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 22:00
447, czyli "Sprawiedliwość dla tych, którzy przeżyli, ale nie otrzymali rekompensaty", bo tak można przetłumaczyć tytuł amerykańskiego aktu prawnego nr 447.
Audio
Studio Trójki
Studio TrójkiFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Czym jest, co zawiera, czy będą z tego skutki dla Polski, a jeśli tak – to jakie? 

– Akt 447 został uchwalony mniej więcej rok temu i mówi przede wszystkim o tym, że Departament Stanu USA musi w ciągu 18 miesięcy od daty uchwalenia, przedstawić Kongresowi raport na temat tego jak poszczególne kraje realizują zobowiązanie do zaspokojenia roszczeń ofiar Holokaustu, czyli jak realizowana jest deklaracja z Terezina z 2009 roku. Sama ustawa nie przewiduje żadnych sankcji – jest to po prostu jednorazowy raport, który ma zostać przedstawiony komisjom: spraw zagranicznych i budżetowej – mówi korespondent  Polskiego Radia Marek Wałkuski.

– Ta ustawa jest rodzajem miękkiego prawa o charakterze symbolicznym, które może być jednak potężnym narzędziem dyplomatycznym USA w szantażowaniu Polski. Podkreślmy jednak, że Polska wszelkie sprawy odszkodowawcze po 1944 roku załatwiła. Podpisaliśmy 14 umów, w tym w roku 1949 z sześcioma państwami, którym wypłaciliśmy za znacjonalizowane mienie w węglu. Z Amerykanami podpisaliśmy w 1960 roku bardzo dobrze napisaną umowę, na mocy której Polska wypłaciła 40 mln dolarów, z których to pieniędzy rząd USA zobligował się przejmować wszelkie roszczenia i załatwiać obywateli amerykańskich. Ustawa 447 może być również zaskarżona z punktu widzenia prawa amerykańskiego jako niekonstytucyjna – tłumaczy prof. Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: Marek Wałkuski (korespondent Polskiego Radia w USA), Jędrzej Bielecki (dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej"), prof. Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 16.05.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Czytaj także

Polsko-izraelski spór o historię

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 02:00
Konflikt pamięci na linii Jerozolima – Warszawa pokazał ogromny rozdźwięk w postrzeganiu wojennych wydarzeń przez społeczeństwa Polski i Izraela. Skąd biorą się aż takie różnice? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 09:31
– Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, zaplanowanym na 15-17 maja, zostaną przedstawione szczegóły i działania zapowiadanych przez premiera zmian w prawie, które mają uchronić Polskę przed wypłatą jakichkolwiek odszkodowań wojennych – zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk w "Salonie politycznym Trójki".
rozwiń zwiń