Zielono nam

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 22:00
W Warszawie niewiele jest historycznych ogrodów. Trzy najważniejsze i najpiękniejsze to Łazienki Królewskie, ogrody w Wilanowie i niedawno otwarte ogrody przy Zamku Królewskim.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: JamesDeMers/Pixabay

Są takie odmiany kwiatów, które noszą nazwiska słynnych ludzi. To specyficzny sposób upamiętniania zasłużonych historycznych postaci. Kto i z jakich powodów dostąpił zaszczytu, żeby jego imieniem "ochrzcić" kwiat? Trzy najpiękniejsze warszawskie parki mają swoich kwietnych bohaterów – tulipany. O nich i ich otoczeniu rozmowiamy w "Klubie Trójki".

Jak rekonstruuje się historyczne ogrody, jak kultywuje, jak dba o nie? Rośliny nie tylko rosną, także starzeją się i muszą być wymieniane – w jaki sposób zachowuje się pierwotny wygląd ogrodów?

Parki mają też zwierzęcych lokatorów – dzikich i takich, którzy korzystają z ludzkiej opieki. Jak się dba o tych mieszkańców miejskich terenów zielonych? Jak z nimi "współpracuje", a czasem –  jak zwalcza?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Marianna Otmianowska (zastępca dyrektora w Muzeum Łazienki Królewskie), inż. Sławomir Kwiatkowski (szef zespołu odnawiającego ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie), Łukasz Przybylak (kierownik Działu Ogrodowego w Muzeum Pałacu w Wilanowie)
Data emisji: 29.05.2019
Godzina emisji: 21.09

mm/ml

 

Czytaj także

Znikająca sztuka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 22:13
Nie tylko pożogi, pożary i inne kataklizmy są przyczynami "znikania" zabytków dawnych kultur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lalka w akcji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 22:00
Lalka kojarzy się z zabawą; teatr lalkowy – z rozrywką dla najmłodszych, zazwyczaj z dydaktyczno-moralizatorską wymową.
rozwiń zwiń