Mord katyński

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 21:00
"Rozpatrzyć bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia" - takie rozwiązanie w sprawie polskich jeńców wojennych i więźniów zaproponował 5 marca 1940 roku komisarz Ławrentij Beria.
Audio

"Rozpatrzyć bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia" - takie rozwiązanie w sprawie polskich jeńców wojennych i więźniów zaproponował 5 marca 1940 roku komisarz spraw wewnętrznych Związku Sowieckiego Ławrentij Beria. Pod tą propozycją podpisał się między innymi Józef Stalin. Kilka tygodni później rozpoczęła się zbrodnia, którą dziś wspominamy jako mord katyński.

Zapraszam do rozmowy z historykami - Andrzejem Krzysztofem Kunertem i Maciejem Korkuciem oraz z socjologiem Andrzejem Szpocińskim.

marcin.zaborski@polskieradio.pl

Czytaj także

Nowe dokumenty dotyczące Katynia nie wniosą wiele

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2010 11:13
Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik uważa, że nowe dokumenty o których mówią Rosjanie, nie zmienią w sposób zasadniczy naszej wiedzy o Zbrodni Katyńskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 13:26
W Lesie Katyńskim trwają uroczystości upamiętniające 70. rocznicę wymordowania przez NKWD 22 tysięcy polskich oficerów z udziałem premierów Polski i Rosji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak niektórzy Rosjanie fałszują historię

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 09:52
Niektórzy rosyjscy historycy starają się wmówić, że Polaków w Katyniu zamordowali Niemcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katyń od dawna uznany jako zbrodnia ludobójstwa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2009 09:47
Zbrodnia katyńska od dawien dawna jest nazywana „zbrodnia ludobójstwa” – od procesu norymberskiego, poprzez wszystkie konwencje i prawa międzynarodowe.
rozwiń zwiń