Romantycy kontra kapitalizm

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 22:00
Temat – wydawałoby się – "z lamusa historii". Bo co nas obchodzą opinie romantyków na temat rodzącego się i stopniowo zwyciężającego kapitalizmu przemysłowego?
Audio
  • Dlaczego w romantyzmie krytykowano kapitalizm? (Klub Trójki)
Fragment okładki książki Romantyczny Antykapitalizm
Fragment okładki książki "Romantyczny Antykapitalizm"Foto: mat. promocyjne

"Romantyczny antykapitalizm" "Romantyczny antykapitalizm"

Choćby głos na ten temat zabierali najwięksi: Blake, Wordsworth, Schiller, Mickiewicz, Balzac… To było przecież dwieście lat temu!
Ale oni mają nam jednak dużo ciekawych i często zadziwiająco aktualnych rzeczy do powiedzenia o kapitalizmie, czyli: o wolności i przemocy, o własności, o podmiotowości, o wspólnocie, o stosunku do natury…

– Robiąc tę książkę mieliśmy nadzieję pokazać tą ciągłość pomiędzy romantyzmem i problemami, z którymi się wtedy mierzono, a tym, czemu stawiamy czoła dzisiaj w erze najbardziej drapieżnego, globalnego kapitalizmu – mówi dr Katarzyna Czeczot.

Jaki nowy rodzaj człowieka pojawił się wraz z nadejściem kapitalizmu? Czy system ten należy oceniać jedynie negatywnie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Goście: dr Katarzyna Czeczot (autorka tekstów, historyczka i krytyczka sztuki, wykładowczyni, historyczka i krytyczka literatury), dr Michał Pospiszyl (filozof, teoretyk kultury)
Data emisji: 10.06.2019
Godzina emisji: 21.08

ml

Czytaj także

O co warto się starać? Poszukiwanie odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 22:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" była Justyna Dąbrowska, autorka książki, której podtytuł brzmi: "Rozmowy z mistrzami". Ci mistrzowie to uczeni, artyści, działacze społeczni; ludzie u kresu swojej drogi życiowej. Starszyzna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zapomniany polski noblista?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 22:22
Henryk Sienkiewicz, Maria Curie-Skłodowska, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska. Tak: polscy nobliści, każdy to wie.
rozwiń zwiń