X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kariera plakatu, czyli z ulicy do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 22:00
– Krytycy nie są zgodni co do charakteru, jaki miała polska szkoła plakatu, kiedy się zaczęła i kiedy się zakończyła, ale jedno pozostaje bezspornym faktem – mamy wspaniałą tradycję projektowania plakatu, wspaniałe dzieła, niewątpliwie doskonałych twórców – podkreśla znawca polskiego plakatu Piotr Dąbrowski.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DutchMen/Shutterstock.com

Niedawno zmarł Rosław Szaybo, jeden z mistrzów polskiej szkoły plakatu; jeden z tych, którzy rozsławili nasz plakat na świecie. Co więcej, udało mu się zrobić karierę grafika-projektanta w Londynie, przy naprawdę silnej konkurencji. To powód, żeby "Klub Trójki" poświęcić polskiej szkole plakatu. Powstało o niej mnóstwo opracowań – ale badacze wciąż mają kłopot ze zdefiniowaniem tego zjawiska. W jakich latach się zamyka? Kto do niej się zaliczał?

Wszyscy zgodnie podkreślają rolę, jaką odegrał Henryk Tomaszewski, wieloletni profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, z którego pracowni plakatu wyszło wielu wybitnie utalentowanych grafików, nie tylko Polaków. Jednak sam mistrz z dystansem odnosił się do określenia "polska szkoła plakatu". On uczył myślenia, nie narzucał żadnego stylu. Przeciwnie, wyłapywał indywidualności, dzięki czemu każdy absolwent pracowni Tomaszewskiego miał osobny i rozpoznawalny sposób komponowania plakatów. To sprawiło, że stały się one obiektami kolekcjonerskimi. Kiedyś odkupywane za bezcen od "rozlepiaczy", obecnie mają dużą wartość. O tym, jaką miały artystyczną rangę, można przekonać się dzięki pokazom w Muzeum Plakatu w Wilanowie, pierwszej tego typu placówce na świecie.

Dlaczego polska szkoła plakatu obrosła tyloma kontrowersjami? Dlaczego, mimo że jej rozkwit przypadł na wczesny okres PRL, nie używano ich tak szeroko w celach propagandowych, jak do promocji kultury?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. Mieczysław Wasilewski (były student i asystent Henryka Tomaszewskiego, spadkobierca pracowni plakatu w stołecznej ASP), Michał Warda (historyk sztuki z Muzeum Plakatu w Wilanowie), Piotr Dąbrowski (kolekcjoner i znawca polskiego plakatu)
Data emisji: 12.06.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/gs

Czytaj także

Znikająca sztuka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2019 22:13
Nie tylko pożogi, pożary i inne kataklizmy są przyczynami "znikania" zabytków dawnych kultur.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lalka w akcji

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 22:00
Lalka kojarzy się z zabawą; teatr lalkowy – z rozrywką dla najmłodszych, zazwyczaj z dydaktyczno-moralizatorską wymową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielono nam

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 22:00
W Warszawie niewiele jest historycznych ogrodów. Trzy najważniejsze i najpiękniejsze to Łazienki Królewskie, ogrody w Wilanowie i niedawno otwarte ogrody przy Zamku Królewskim.
rozwiń zwiń