X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dramaty obozów zagłady. Czy wiemy, ilu Polaków zginęło?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 22:00
– 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Porozmawiamy wadze pamięci o tym dniu – mówił, zapraszając na audycję, Piotr Gursztyn. 
Audio
  • Polacy w obozach zagłady. Ludzkie dramaty oczami historyków (Klub Trójki)
Władysław Szewczyk, więzień Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz - fotografia portretowa z 1940 roku
Władysław Szewczyk, więzień Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz - fotografia portretowa z 1940 rokuFoto: NAC/Archiwum Fotograficzne Tadeusza Szumańskiego

14 czerwca 1940 roku do obozu koncentracyjnego w KL Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów.  W pierwszych wagonach zmierzających tam znalazło się 728 więźniów tarnowskiego zakładu karnego. II wojnę światową zamknęła szacunkowa liczba ponad dwóch milionów polskich Żydów oraz setek tysięcy Polaków, którzy zginęli w obozach zagłady. Czy jest możliwe podanie dokładnych danych?

– Rozpoczęliśmy projekt, który ma za zadanie stworzyć kompletną liczbę więźniów obozu w Gusen. Niemcy nazywali go "obozem dla polskiej inteligencji"ale byli tam też m.in. robotnicy i rolnicy. Liczba tych ludzi pozostaje do sprawdzenia i przeanalizowania. Mamy szacunki, jednak badania są nieskończone – mówi dr Wojciech Kozłowski. 

Drugi z gości przyznaje, że czasem trudno podać konkretne dane. – Nie znamy dokładnych liczb, ale w kwestii tych dotyczących okresu II wojny światowej historyk zawsze się wycofuje. Widełki są różne, więc lepiej mówić o szacunkach i tendencjach. Jak duża jest skala, możemy zobaczyć przez pryzmat tego, że każdy w rodzinie miał kogoś, kto zginął, wyjechał na roboty lub był przesłuchiwany – dodaje dr Mikołaj Mirowski. 

W audycji rozmawialiśmy także o tym, jak po wojnie kształtowało się zainteresowania historyków minionym dopiero co czasem i o projekcie "Zawołani po imieniu" realizowanym przez Instytut Pileckiego. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Piotr Gursztyn
Goście: dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego), dr Mikołaj Mirowski (pełnomocnik Dyrektora ds. Strategii i Rozwoju w Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 13.06.2019 
Godzina emisji:
 21:14

kr/ml

Czytaj także

Jak w 1918 roku witano niepodległość?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 22:15
W jakich nastrojach i w jaki sposób Polacy powitali niepodległość? Czy była to "radość z odzyskanego śmietnika", jak pisał Kaden-Bandrowski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia polskiego prometeizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 22:00
W związku z obecną sytuacją na Białorusi i Ukrainie, zapraszam do wysłuchania programu o historii myśli politycznej polskiego prometeizmu oraz jej aktualności.
rozwiń zwiń