Dramaty obozów zagłady. Czy wiemy, ilu Polaków zginęło?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dramaty obozów zagłady. Czy wiemy, ilu Polaków zginęło?
Władysław Szewczyk, więzień Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz - fotografia portretowa z 1940 rokuFoto: NAC/Archiwum Fotograficzne Tadeusza Szumańskiego

– 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Porozmawiamy wadze pamięci o tym dniu – mówił, zapraszając na audycję, Piotr Gursztyn. 

Posłuchaj

Polacy w obozach zagłady. Ludzkie dramaty oczami historyków (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

14 czerwca 1940 roku do obozu koncentracyjnego w KL Auschwitz dotarł pierwszy masowy transport więźniów.  W pierwszych wagonach zmierzających tam znalazło się 728 więźniów tarnowskiego zakładu karnego. II wojnę światową zamknęła szacunkowa liczba ponad dwóch milionów polskich Żydów oraz setek tysięcy Polaków, którzy zginęli w obozach zagłady. Czy jest możliwe podanie dokładnych danych?

– Rozpoczęliśmy projekt, który ma za zadanie stworzyć kompletną liczbę więźniów obozu w Gusen. Niemcy nazywali go "obozem dla polskiej inteligencji"ale byli tam też m.in. robotnicy i rolnicy. Liczba tych ludzi pozostaje do sprawdzenia i przeanalizowania. Mamy szacunki, jednak badania są nieskończone – mówi dr Wojciech Kozłowski. 

Drugi z gości przyznaje, że czasem trudno podać konkretne dane. – Nie znamy dokładnych liczb, ale w kwestii tych dotyczących okresu II wojny światowej historyk zawsze się wycofuje. Widełki są różne, więc lepiej mówić o szacunkach i tendencjach. Jak duża jest skala, możemy zobaczyć przez pryzmat tego, że każdy w rodzinie miał kogoś, kto zginął, wyjechał na roboty lub był przesłuchiwany – dodaje dr Mikołaj Mirowski. 

W audycji rozmawialiśmy także o tym, jak po wojnie kształtowało się zainteresowania historyków minionym dopiero co czasem i o projekcie "Zawołani po imieniu" realizowanym przez Instytut Pileckiego. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Piotr Gursztyn
Goście: dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego), dr Mikołaj Mirowski (pełnomocnik Dyrektora ds. Strategii i Rozwoju w Muzeum Historii Polski)
Data emisji: 13.06.2019 
Godzina emisji:
 21:14

kr/ml

Polecane