X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka (czytania) komiksów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 22:00
Czy warto sięgać po komiksy? Oczywiście, że tak. Chociaż być może czasem trzeba się do nich najpierw przekonać. 
Audio
  • O komiksach artystycznych. Dlaczego warto po nie sięgać? (Klub Trójki)
Maus powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii. Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią sportretował w Mausie trudy życia z ojcem  Ocalałym z Holokaustu
"Maus" powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii. Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią sportretował w "Mausie" trudy życia z ojcem – Ocalałym z Holokaustu Foto: materiały prasowe/Wydawnictwo Pruszyński i S-ka

Okładka komiksu "Maus" Arta Spiegelmana Okładka komiksu "Maus" Arta Spiegelmana

"Celowa sekwencja sąsiadujących ze sobą obrazów plastycznych i innych, służąca przekazywaniu informacji i/lub wywoływaniu reakcji estetycznej odbiorcy" – tak brzmi definicja komiksu Scotta McClouda z eseju "Zrozumieć komiks", przytoczona przez prowadzącą "Klub Trójki" Katarzynę Borowiecką. Jednak ta forma wypowiedzi może być czymś więcej.

Tematyka i głębia historii opowiadanych przez komiksowych twórców może zadziwić, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. O najwybitniejszych autorach tego medium i o tym, czy można się nauczyć czytać komiksy, opowiadają publicystka popkulturowa Kaja Klimek, Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu i dziennikarz Radosław Czyż.

– Jak już w dzieciństwie zacznie się czytać komiksy, to później ta fascynacja trwa i pociąg do tej formy obrazkowo-pisanej zostaje albo powraca w dorosłości. Przypominamy sobie, że w dzieciństwie nauczyliśmy się czytać komiksy – mówi prowadząca.

W audycji także o pierwszych komiksowych fascynacjach naszych gości i związkach komisu z filmem. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Katarzyna Borowiecka
Goście: Kaja Klimek (edukatorka filmowa i publicystka popkulturowa), Szymon Holcman (wydawca i popularyzator komiksów), Radosław Czyż (dziennikarz Gazety Wyborczej)
Data emisji: 18.06.2019 
Godzina emisji:
 21:10

kr/gs

Czytaj także

Miesiąc wielkich komiksowych powrotów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 13:15
Jeż Jerzy to enfant terrible polskiej popkultury. Po latach nieobecności, dziś powraca na karty na karty komiksu. Z jakim skutkiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia Muncha na kartach komiksu

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 08:00
Steffen Kverneland stworzył komiksową biografię Muncha korzystając z zapisków autora oraz z epoki, dotyczących życia tego malarza. W tej opowieści wyniósł komiks norweski na nowy poziom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan Sakai: staram się dbać o detale

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 13:47
W tym wydaniu audycji mówimy o Japonii z okresu Edo. Pojawia się ona na kartach kultowych już komiksów "Usagi Yojimbo", których twórcą jest Stan Sakai.
rozwiń zwiń