Sztuka (czytania) komiksów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 22:00
Czy warto sięgać po komiksy? Oczywiście, że tak. Chociaż być może czasem trzeba się do nich najpierw przekonać. 
Audio
  • O komiksach artystycznych. Dlaczego warto po nie sięgać? (Klub Trójki)
Maus powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii. Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią sportretował w Mausie trudy życia z ojcem  Ocalałym z Holokaustu
"Maus" powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii. Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią sportretował w "Mausie" trudy życia z ojcem – Ocalałym z Holokaustu Foto: materiały prasowe/Wydawnictwo Pruszyński i S-ka

Okładka komiksu "Maus" Arta Spiegelmana Okładka komiksu "Maus" Arta Spiegelmana

"Celowa sekwencja sąsiadujących ze sobą obrazów plastycznych i innych, służąca przekazywaniu informacji i/lub wywoływaniu reakcji estetycznej odbiorcy" – tak brzmi definicja komiksu Scotta McClouda z eseju "Zrozumieć komiks", przytoczona przez prowadzącą "Klub Trójki" Katarzynę Borowiecką. Jednak ta forma wypowiedzi może być czymś więcej.

Tematyka i głębia historii opowiadanych przez komiksowych twórców może zadziwić, nie tylko dzieci, ale i dorosłych. O najwybitniejszych autorach tego medium i o tym, czy można się nauczyć czytać komiksy, opowiadają publicystka popkulturowa Kaja Klimek, Szymon Holcman z wydawnictwa Kultura Gniewu i dziennikarz Radosław Czyż.

– Jak już w dzieciństwie zacznie się czytać komiksy, to później ta fascynacja trwa i pociąg do tej formy obrazkowo-pisanej zostaje albo powraca w dorosłości. Przypominamy sobie, że w dzieciństwie nauczyliśmy się czytać komiksy – mówi prowadząca.

W audycji także o pierwszych komiksowych fascynacjach naszych gości i związkach komisu z filmem. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Katarzyna Borowiecka
Goście: Kaja Klimek (edukatorka filmowa i publicystka popkulturowa), Szymon Holcman (wydawca i popularyzator komiksów), Radosław Czyż (dziennikarz Gazety Wyborczej)
Data emisji: 18.06.2019 
Godzina emisji:
 21:10

kr/gs

Czytaj także

Miesiąc wielkich komiksowych powrotów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 13:15
Jeż Jerzy to enfant terrible polskiej popkultury. Po latach nieobecności, dziś powraca na karty na karty komiksu. Z jakim skutkiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biografia Muncha na kartach komiksu

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 08:00
Steffen Kverneland stworzył komiksową biografię Muncha korzystając z zapisków autora oraz z epoki, dotyczących życia tego malarza. W tej opowieści wyniósł komiks norweski na nowy poziom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan Sakai: staram się dbać o detale

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 13:47
W tym wydaniu audycji mówimy o Japonii z okresu Edo. Pojawia się ona na kartach kultowych już komiksów "Usagi Yojimbo", których twórcą jest Stan Sakai.
rozwiń zwiń