Po wizycie Andrzeja Dudy w USA. Czy nastąpił wzrost naszego bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 22:00
Ile kosztuje bezpieczeństwo Polski? Czy w ogóle można je kupić? – na te i inne pytania, które nasuwają się po zakończonej niedawno wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, spróbujemy odpowiedzieć z naszymi gośćmi.
Audio
  • Refleksje o bezpieczeństwie Polski po wizycie prezydenta Dudy w USA
Andrzej Duda i Donald Trump
Andrzej Duda i Donald Trump Foto: Shutterstock.com/Evan El-Amin

– Sama wizyta i samo ogłoszenie tych porozumień jeszcze niczego nie zmieniają. Jesteśmy w NATO, jesteśmy w Unii Europejskiej, posiadamy własny system bezpieczeństwa narodowego, którego elementem, ale nie całością, są siły zbrojne. I na tych trzech filarach musimy stać, niezależnie od tego, jakie nowe elementy będziemy do tych filarów dokładać – mówi Marek Świerczyński, starszy analityk ds. bezpieczeństwa w "Polityka Insight", zapytany o to, czy już możemy mówić o zmianie stanu bezpieczeństwa Polski.

– Przypominam, że w Waszyngtonie została podpisana deklaracja. To nie są porozumienia, to nie są umowy, to nie są konkretne rozwiązania – to jest pewien szkielet, który zostanie prawdopodobnie wypełniony treścią dopiero w najbliższych miesiącach albo nawet latach. Na przykład, jeżeli mówimy o sprawie zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, to nie jest tak, że za dwa tygodnie będziemy mieli tysiąc żołnierzy więcej – dodaje Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".

Jeżeli dojdzie do wypełnienia "szkieletu", o którym wspomina Marek Kozubal, jest szansa, że dojdzie do utrwalenia obecności statków bezzałogowych MQ-9 Reaper w Mirosławcu, które stacjonują tam już od roku. Prawdopodobnie będziemy mogli także mieć lepszy wgląd w sytuację w Rosji, by rozpoznać ewentualne wrogie ruchy tamtejszych wojsk.

W audycji także m.in. o szkoleniach wojsk amerykańskich w Polsce oraz inwestycjach w naszą infrastrukturę poligonową.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Piotr Gursztyn
Goście: Marek Kozubal (dziennikarz "Rzeczpospolitej"), Marek Świerczyński (starszy analityk ds. bezpieczeństwa w "Polityka Insight")
Data emisji: 20.06.2019 
Godzina emisji:
 21:07

kr/gs