Żeby cię lepiej zjeść

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 21:55
Podczas wyjazdów chętnie próbujemy różnych nieznanych lub znanych, lecz niecodziennych dla nas kuchni. Nie zawsze kierujemy się przewodnikiem Michelina – raczej naszą intuicją i różnymi pozakulinarnymi atutami lokali gastronomicznych. Miejsce musi nam się po prostu podobać.
Audio
  • Czym kierujemy się przy wyborze restauracji? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky

Często powody, dla których wybieramy takie, a nie inne miejsce, są irracjonalne.
Czy na pewno?  Niektóre sygnały są przekazywane podprogowo. Spróbujmy je nazwać, dookreślić.
W jaki sposób działają na nasz wybór lokalizacja, wystrój, legenda miejsca?

Zacznijmy od wyboru miejsca w mieście lub plenerze. Jedni wolą intymność; dla innych czynnikiem decydującym będzie popularność lokalu; pewność, że "tu nas zobaczą". W mieście atutem lokalizacji bywa tradycja.

Są takie lokale, gdzie czas – zdaje się – zatrzymał. A może to talent designerów, speców od marketingu, oraz… nasza wiara w genius loci miejsca? Jak tworzy się klimat przeszłości, jak osiągnąć efekt przeniesienia się do dawnych czasów? Przecież nie odtwarza się dawnych karczm czy gospód w takim kształcie, w jakim naprawdę były. Na różne sposoby imituje się przeszłość. Jak?

Ważne jest wszystko: od stroju kelnerów po zapach, światło, muzykę. Cały ten "pozakulinarny" kunszt służy jednemu: żeby gościa "lepiej zjeść". Zauroczyć aurą lokalu, sprawić, że będzie tęsknił za miejscem, za przeżyciem, za emocjami, jakich w danym miejscu zaznał. Jak zadbać o wyjątkowość takiego miejsca? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Monika Kucia (kuratorka i dziennikarka kulinarna, pod egidą Siała Baba Mak realizuje wydarzenia kulinarne, projekty artystyczne i edukacyjne), Tomasz Lec (architekt, projektant, członek Stowarzyszenia Na Rzecz Krajobrazu Kulturowego Ogród Warszawa), Bogdan Gałązka (szef restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku, rekonstruktor kuchni krzyżackiej i średniowiecznej, znawca historii polskiej kuchni)
Data emisji: 26.06.2019
Godzina emisji: 21.09

kw

Czytaj także

"Ja jednak jestem nostalgista"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 22:22
Tak pisał o sobie – w listach do żony – Bogumił Kobiela. 10 lipca minie 50 lat od jego tragicznej śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kariera plakatu, czyli z ulicy do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 22:00
– Krytycy nie są zgodni co do charakteru, jaki miała polska szkoła plakatu, kiedy się zaczęła i kiedy się zakończyła, ale jedno pozostaje bezspornym faktem – mamy wspaniałą tradycję projektowania plakatu, wspaniałe dzieła, niewątpliwie doskonałych twórców – podkreśla znawca polskiego plakatu Piotr Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka (czytania) komiksów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 22:00
Czy warto sięgać po komiksy? Oczywiście, że tak. Chociaż być może czasem trzeba się do nich najpierw przekonać. 
rozwiń zwiń