X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Żeby cię lepiej zjeść

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 21:55
Podczas wyjazdów chętnie próbujemy różnych nieznanych lub znanych, lecz niecodziennych dla nas kuchni. Nie zawsze kierujemy się przewodnikiem Michelina – raczej naszą intuicją i różnymi pozakulinarnymi atutami lokali gastronomicznych. Miejsce musi nam się po prostu podobać.
Audio
  • Czym kierujemy się przy wyborze restauracji? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky

Często powody, dla których wybieramy takie, a nie inne miejsce, są irracjonalne.
Czy na pewno?  Niektóre sygnały są przekazywane podprogowo. Spróbujmy je nazwać, dookreślić.
W jaki sposób działają na nasz wybór lokalizacja, wystrój, legenda miejsca?

Zacznijmy od wyboru miejsca w mieście lub plenerze. Jedni wolą intymność; dla innych czynnikiem decydującym będzie popularność lokalu; pewność, że "tu nas zobaczą". W mieście atutem lokalizacji bywa tradycja.

Są takie lokale, gdzie czas – zdaje się – zatrzymał. A może to talent designerów, speców od marketingu, oraz… nasza wiara w genius loci miejsca? Jak tworzy się klimat przeszłości, jak osiągnąć efekt przeniesienia się do dawnych czasów? Przecież nie odtwarza się dawnych karczm czy gospód w takim kształcie, w jakim naprawdę były. Na różne sposoby imituje się przeszłość. Jak?

Ważne jest wszystko: od stroju kelnerów po zapach, światło, muzykę. Cały ten "pozakulinarny" kunszt służy jednemu: żeby gościa "lepiej zjeść". Zauroczyć aurą lokalu, sprawić, że będzie tęsknił za miejscem, za przeżyciem, za emocjami, jakich w danym miejscu zaznał. Jak zadbać o wyjątkowość takiego miejsca? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Monika Kucia (kuratorka i dziennikarka kulinarna, pod egidą Siała Baba Mak realizuje wydarzenia kulinarne, projekty artystyczne i edukacyjne), Tomasz Lec (architekt, projektant, członek Stowarzyszenia Na Rzecz Krajobrazu Kulturowego Ogród Warszawa), Bogdan Gałązka (szef restauracji Gothic Cafe na zamku w Malborku, rekonstruktor kuchni krzyżackiej i średniowiecznej, znawca historii polskiej kuchni)
Data emisji: 26.06.2019
Godzina emisji: 21.09

kw

Czytaj także

"Ja jednak jestem nostalgista"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 22:22
Tak pisał o sobie – w listach do żony – Bogumił Kobiela. 10 lipca minie 50 lat od jego tragicznej śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kariera plakatu, czyli z ulicy do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 22:00
– Krytycy nie są zgodni co do charakteru, jaki miała polska szkoła plakatu, kiedy się zaczęła i kiedy się zakończyła, ale jedno pozostaje bezspornym faktem – mamy wspaniałą tradycję projektowania plakatu, wspaniałe dzieła, niewątpliwie doskonałych twórców – podkreśla znawca polskiego plakatu Piotr Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka (czytania) komiksów

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 22:00
Czy warto sięgać po komiksy? Oczywiście, że tak. Chociaż być może czasem trzeba się do nich najpierw przekonać. 
rozwiń zwiń