X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rozstanie, które pozwoliło uniknąć zagłady

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 22:00
Z Wolnego Miasta Gdańska w okresie od 3 maja do 25 sierpnia 1939 wyruszyły cztery transporty żydowskich dzieci, których rodzice nie mogli opuścić miasta. Dzięki przyjęciu ich przez rodziny brytyjskie, ponad stu małych gdańszczan uniknęło zagłady.
Audio
  • Historia żydowskich dzieci z Wolnego Miasta Gdańska (Klub Trójki)
Posterunek Straży Granicznej w Kolibkach (granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska)
Posterunek Straży Granicznej w Kolibkach (granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe / nac.gov.pl

O tym, jak i dlaczego doszło do Kindertransportów, oraz o sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku tuż przed wybuchem wojny, opowiedział w audycji prof. Grzegorz Berendt z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Wśród dzieci, które w 1939 roku wyjechały z Wolnego Miasta Gdańska, były te, które wychowywały się w rodzinach Niemców wyznania mojżeszowego, o niemieckiej identyfikacji narodowej. Były też te, w których istniała żydowska świadomość narodowa – zaznaczył historyk. Jak przebiegała akcja Kindertransportów?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której usłyszeliśmy także fragmenty reportażu pt. "Doceniam życie" Magdaleny Świerczyńskiej z Radia Gdańsk, opowiadającego o losach Ester Amszanowski, uczestniczki jednego z Kindertransportów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: prof. Grzegorz Berendt (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Data emisji: 27.05.2019
Godzina emisji: 21.09

kw

Czytaj także

Po wizycie Andrzeja Dudy w USA. Czy nastąpił wzrost naszego bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 22:00
Ile kosztuje bezpieczeństwo Polski? Czy w ogóle można je kupić? – na te i inne pytania, które nasuwają się po zakończonej niedawno wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, spróbujemy odpowiedzieć z naszymi gośćmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola mitów w odkrywaniu jaźni

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 22:12
Ukazał się właśnie tom rozmów Mai Jaszewskiej z Zenonem Waldemarem Dudkiem – psychiatrą i psychoterapeutą, popularyzatorem myśli Carla Gustava Junga "Archetypy, mity, symbole. Refleksje jungowskie o psyche".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żeby cię lepiej zjeść

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 21:55
Podczas wyjazdów chętnie próbujemy różnych nieznanych lub znanych, lecz niecodziennych dla nas kuchni. Nie zawsze kierujemy się przewodnikiem Michelina – raczej naszą intuicją i różnymi pozakulinarnymi atutami lokali gastronomicznych. Miejsce musi nam się po prostu podobać.
rozwiń zwiń