Rozstanie, które pozwoliło uniknąć zagłady

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 22:00
Z Wolnego Miasta Gdańska w okresie od 3 maja do 25 sierpnia 1939 wyruszyły cztery transporty żydowskich dzieci, których rodzice nie mogli opuścić miasta. Dzięki przyjęciu ich przez rodziny brytyjskie, ponad stu małych gdańszczan uniknęło zagłady.
Audio
  • Historia żydowskich dzieci z Wolnego Miasta Gdańska (Klub Trójki)
Posterunek Straży Granicznej w Kolibkach (granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska)
Posterunek Straży Granicznej w Kolibkach (granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska)Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe / nac.gov.pl

O tym, jak i dlaczego doszło do Kindertransportów, oraz o sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku tuż przed wybuchem wojny, opowiedział w audycji prof. Grzegorz Berendt z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

– Wśród dzieci, które w 1939 roku wyjechały z Wolnego Miasta Gdańska, były te, które wychowywały się w rodzinach Niemców wyznania mojżeszowego, o niemieckiej identyfikacji narodowej. Były też te, w których istniała żydowska świadomość narodowa – zaznaczył historyk. Jak przebiegała akcja Kindertransportów?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której usłyszeliśmy także fragmenty reportażu pt. "Doceniam życie" Magdaleny Świerczyńskiej z Radia Gdańsk, opowiadającego o losach Ester Amszanowski, uczestniczki jednego z Kindertransportów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: prof. Grzegorz Berendt (Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)
Data emisji: 27.05.2019
Godzina emisji: 21.09

kw

Czytaj także

Po wizycie Andrzeja Dudy w USA. Czy nastąpił wzrost naszego bezpieczeństwa?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 22:00
Ile kosztuje bezpieczeństwo Polski? Czy w ogóle można je kupić? – na te i inne pytania, które nasuwają się po zakończonej niedawno wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, spróbujemy odpowiedzieć z naszymi gośćmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rola mitów w odkrywaniu jaźni

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 22:12
Ukazał się właśnie tom rozmów Mai Jaszewskiej z Zenonem Waldemarem Dudkiem – psychiatrą i psychoterapeutą, popularyzatorem myśli Carla Gustava Junga "Archetypy, mity, symbole. Refleksje jungowskie o psyche".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żeby cię lepiej zjeść

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2019 21:55
Podczas wyjazdów chętnie próbujemy różnych nieznanych lub znanych, lecz niecodziennych dla nas kuchni. Nie zawsze kierujemy się przewodnikiem Michelina – raczej naszą intuicją i różnymi pozakulinarnymi atutami lokali gastronomicznych. Miejsce musi nam się po prostu podobać.
rozwiń zwiń