X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapomniani pośród sprawiedliwych

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 22:00
W czerwcu Instytut Pileckiego dokonał na Mazowszu serii upamiętnień Polaków zabitych za ratowanie Żydów w różnych wioskach i miasteczkach. Większość z nich jest zupełnie nieznana i po raz pierwszy została oficjalnie uhonorowana.
Audio
  • Dlaczego tak długo zwlekano z uhonorowaniem osób, które ratowały Żydów w trakcie II wojny światowej? (Klub Trójki)
Uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską, zamordowanych za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej (Ostrowia Mazowiecka, 29.06.2019)
Uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających Jadwigę Długoborską i Lucynę Radziejowską, zamordowanych za pomoc okazaną Żydom w czasie okupacji niemieckiej (Ostrowia Mazowiecka, 29.06.2019)Foto: PAP/Przemysław Piątkowski

Te wydarzenia stawiają pytania o naszą pamięć historyczną. Dlaczego państwo izraelskie honorowało Polaków ratujących Żydów już od 1965 roku, a państwo polskie zaczęło to robić dopiero w roku 2007? Dlaczego tak późno sobie o nich przypominamy?

– Potoczna wiedza na temat komunizmu, który rzekomo sprzyjał Polakom za pomoc Żydom, cenił ich kulturę i życie, jest kłamstwem. Ten system w ogóle nie cenił indywidualnej pomocy, odwagi cywilnej tego rodzaju. Używam takiego pojęcia, że osoby upamiętniane wpisują się w kategorię centrum oporu cywilnego, bo dobrowolnie się narażały i ta dobrowolność jest czymś niezwykłym. Dlatego nie można było upamiętnić, ani nawet mówić o tym w sytuacji, gdy żyli jeszcze ci, którzy pomagali. W komunizmie nie było miejsca na taką narrację, ani na taką postawę – mówi dr Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Serwis specjalny Polskiego Radia: Pamięci Polaków ratujących Żydów >>>

– Myślę, że po 1989 roku, zainteresowanie polską historią w dużej mierze przeniosło się na doświadczenie komunizmu. Ta historia po drugiej wojnie światowej, która była albo nieopowiedziana, albo opowiadana w sposób fałszywy, wymagała szczególnego zainteresowania. W tej chwili dochodzimy do takiego momentu, gdzie nie tylko na nowo koncentrujemy się na doświadczeniu drugiej wojny światowej, ale także dysponujemy lepszym dostępem do materiału źródłowego. Te wszystkie historie, o których mówimy, te materiały były gdzieś dostępne, ale nie były realnie wykorzystywane. Dopiero w tej chwili, gdy je wyciągamy i zaczynamy naprawdę realizować, możemy o tym mówić głośno – dodaje dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Jakie trudności napotykają historycy badający losy osób, które zginęły ratując Żydów? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr Magdalena Gawin (historyczka i eseistka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków), dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego)
Data emisji: 3.07.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/mk

Czytaj także

Historia polskiego prometeizmu

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 22:00
W związku z obecną sytuacją na Białorusi i Ukrainie, zapraszam do wysłuchania programu o historii myśli politycznej polskiego prometeizmu oraz jej aktualności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym dokładnie była Konstytucja 3 maja?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:27
Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 228 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. 
rozwiń zwiń