X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co nas kręci, co nas (śmieszy, tumani) przestrasza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 22:12
W kinowym repertuarze nie brakuje horrorów. Nie brakuje ich, odkąd człowiek zaczął kręcić i oglądać ruchome obrazy.
Audio
Max Schreck Nosferatu
Max Schreck "Nosferatu" Foto: PAP/Photoshot

Aktualnie w kinach mamy nowy film Ariego Astera "Midsommar. W biały dzień", estetycznie bliską doskonałości historię rozgrywającą się podczas pogańskiego święta gdzieś w Szwecji.

A na przeciwnym biegunie jest "Laleczka", mówiąca głosem Marka Hamilla, która, panując nad wszystkimi domowymi urządzeniami, nadaje sobie imię (znaczące) Chucky i próbuje tylko być najlepszym przyjacielem swojego nastoletniego właściciela.

                                             

To zresztą nie jedyna lalka, która przysporzy kłopotów swoim właścicielom.

 

Nawiedzone domy, łowcy wampirów, zombie czy opętane dziewczynki – czym żywi się horror i dlaczego nas tak pociąga? O tym w "Klubie Trójki" mówili dr Jacek Rokosz ze Szkoły Filmowej w Łodzi, twórca cyklu "Najgorsze filmy świata", znawca kina gatunkowego oraz z Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca przygotowujący książkę o horrorze, i Bartek Czartoryski, krytyk filmowy i tłumacz.

– Widzowie zgadzają się na to, że będą straszeni. Twórcy i odbiorcy umawiają się na daną konwencję – zaznaczył w audycji Tomasz Kolankiewicz.

– Czego się boimy i czego w horrorach szukamy? Myślę, że ile osób zapytamy, to tyle dostaniemy odpowiedzi. Jeden boi się zombie, drugi duchów, a trzeci wampirów – dodał Bartek Czartoryski.

– Ten gatunek próbuje komentować jakieś fobie i lęki ludzi, którzy żyją w określonych czasach. Na przykład horrory Universalu swój sukces zawdzięczają również temu, co wydarzyło się w Ameryce, a chodzi mi o kryzys gospodarczy w 1929 roku – podkreślił Jacek Rokosz. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Goście: dr Jacek Rokosz (Szkoła Filmowa w Łodzi, twórca cyklu "Najgorsze filmy świata", znawca kina gatunkowego), Tomasz Kolankiewicz (filmoznawca przygotowujący książkę o horrorze), Bartek Czartoryski (krytyk filmowy i tłumacz)
Data emisji: 9.07.2019 
Godzina emisji:
 21.09

kw/mk

Czytaj także

"Zdarzyło się naprawdę" – książka z radiowym rodowodem

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 22:22
Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk to reportażystki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Reportaże obu doskonale Państwo znają z anteny Programu III. Kilkanaście z nich właśnie przeniosły na papier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ja jednak jestem nostalgista"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 22:22
Tak pisał o sobie – w listach do żony – Bogumił Kobiela. 10 lipca minie 50 lat od jego tragicznej śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaremianka: kobieta – awangarda

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 22:12
Sama przedstawiała się zawsze: Maria Jarema. O niej mówiono – Jaremianka. Jedna z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Właśnie ukazała się jej biografia autorstwa Agnieszki Daukszy.
rozwiń zwiń