Co nas kręci, co nas (śmieszy, tumani) przestrasza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 22:12
W kinowym repertuarze nie brakuje horrorów. Nie brakuje ich, odkąd człowiek zaczął kręcić i oglądać ruchome obrazy.
Audio
Max Schreck Nosferatu
Max Schreck "Nosferatu" Foto: PAP/Photoshot

Aktualnie w kinach mamy nowy film Ariego Astera "Midsommar. W biały dzień", estetycznie bliską doskonałości historię rozgrywającą się podczas pogańskiego święta gdzieś w Szwecji.

A na przeciwnym biegunie jest "Laleczka", mówiąca głosem Marka Hamilla, która, panując nad wszystkimi domowymi urządzeniami, nadaje sobie imię (znaczące) Chucky i próbuje tylko być najlepszym przyjacielem swojego nastoletniego właściciela.

                                             

To zresztą nie jedyna lalka, która przysporzy kłopotów swoim właścicielom.

 

Nawiedzone domy, łowcy wampirów, zombie czy opętane dziewczynki – czym żywi się horror i dlaczego nas tak pociąga? O tym w "Klubie Trójki" mówili dr Jacek Rokosz ze Szkoły Filmowej w Łodzi, twórca cyklu "Najgorsze filmy świata", znawca kina gatunkowego oraz z Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca przygotowujący książkę o horrorze, i Bartek Czartoryski, krytyk filmowy i tłumacz.

– Widzowie zgadzają się na to, że będą straszeni. Twórcy i odbiorcy umawiają się na daną konwencję – zaznaczył w audycji Tomasz Kolankiewicz.

– Czego się boimy i czego w horrorach szukamy? Myślę, że ile osób zapytamy, to tyle dostaniemy odpowiedzi. Jeden boi się zombie, drugi duchów, a trzeci wampirów – dodał Bartek Czartoryski.

– Ten gatunek próbuje komentować jakieś fobie i lęki ludzi, którzy żyją w określonych czasach. Na przykład horrory Universalu swój sukces zawdzięczają również temu, co wydarzyło się w Ameryce, a chodzi mi o kryzys gospodarczy w 1929 roku – podkreślił Jacek Rokosz. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Edyta Kocemba
Goście: dr Jacek Rokosz (Szkoła Filmowa w Łodzi, twórca cyklu "Najgorsze filmy świata", znawca kina gatunkowego), Tomasz Kolankiewicz (filmoznawca przygotowujący książkę o horrorze), Bartek Czartoryski (krytyk filmowy i tłumacz)
Data emisji: 9.07.2019 
Godzina emisji:
 21.09

kw/mk

Czytaj także

"Zdarzyło się naprawdę" – książka z radiowym rodowodem

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 22:22
Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk to reportażystki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Reportaże obu doskonale Państwo znają z anteny Programu III. Kilkanaście z nich właśnie przeniosły na papier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ja jednak jestem nostalgista"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 22:22
Tak pisał o sobie – w listach do żony – Bogumił Kobiela. 10 lipca minie 50 lat od jego tragicznej śmierci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaremianka: kobieta – awangarda

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 22:12
Sama przedstawiała się zawsze: Maria Jarema. O niej mówiono – Jaremianka. Jedna z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Właśnie ukazała się jej biografia autorstwa Agnieszki Daukszy.
rozwiń zwiń