Czy Wołodymyr Zełenski zdoła zmienić Ukrainę?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 22:00
Mijają ponad 2 miesiące od inauguracji prezydentury Wołodymyra Zełenskiego. Nowy prezydent wciąż cieszy się dużą popularnością i ma nadzieję, że jego ugrupowanie Sługa Narodu zdobędzie większość w ukraińskiej Radzie Najwyższej w wyborach 14 lipca.
Audio
  • Jak ocenić początek prezydentury Wołodymyra Zełenskiego? (Klub Trójki)
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski Foto: Shutterstock.com / home for heroes

Nowy prezydent wyraźnie zderza się z kłopotami w polityce międzynarodowej i próbuje nawiązać kontakt z prezydentem Putinem. Czy jego starania o zakończenie konfliktu w Donbasie mają szanse powodzenia? Czy były komik i artysta estradowy dobrze odnalazł się na stanowisku wymagającym ogromnego doświadczenia i politycznej intuicji? Czy Ukraina pod jego rządami staje się mocniejszym państwem w porównaniu do czasów jego poprzedników?

– Myślę, że Zełenski to na razie wciąż ten sam człowiek, który został prezydentem, nieoczekiwanie również dla samego siebie. Dobrze poinformowane źródła w Kijowie mówią, że jeszcze w lutym organizował on sobie kalendarz występów artystycznych, więc chyba nie podejrzewał, że wygra. W tym momencie przychodzi mu zarządzać krajem w stanie wojny i ze skomplikowaną sytuacja wewnętrzną – twierdzi analityk międzynarodowy Łukasz Adamski

– Zełenski ma 40 lat, nie załapał się na taką służbę wojskową jak Petro Poroszenko. On ma takie "murzykowskie" zapędy, żeby pokazywać się jako "ojciec narodu" w mundurze. Zełenski ma zupełnie inny styl – podkreśla Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej".

– Mówiąc złośliwie, choć mam dla niego bardzo duży kredyt zaufania, bo nie miał jeszcze okazji rozwinąć skrzydeł po wyborach, jego posunięcia polityczne są albo w stylu Łukaszenki, gdzie dobry przywódca spotyka się ze zwykłymi ludźmi, albo w stylu Putina, który na spotkaniu z oligarchami strofuje ich. Jest to ewidentnie działalność pod publiczkę. Natomiast prawdziwa działalność polityczna zacznie się po przyszłotygodniowych wyborach parlamentarnych – dodaje Jerzy Haszczyński z "Rzeczpospolitej".

Kim są bliscy współpracownicy Wołodymyra Zełenskiego? Dlaczego pojawia się wobec nich tak wiele wątpliwości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
Piotr Semka
Goście: Łukasz Adamski (analityk międzynarodowy, członek rady Grupy Polsko-Ukraińskiego Dialogu), Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna"), Jerzy Haszczyński ("Rzeczpospolita")
Data emisji: 11.07.2019 
Godzina emisji:
 21.10

ml/mk

Czytaj także

Kto wygra wybory na Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 22:14
Za nieco ponad trzy tygodnie odbędą się wybory prezydenckie na Ukrainie. Jak rozkładają się szanse wyborcze czołówki kandydatów na czele z obecnym prezydentem Petro Poroszenką?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas na duże zmiany w Grecji?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 17:45
W Grecji został zaprzysiężony nowy rząd premiera Kiriakosa Mitsotakisa. Jego partia, centroprawicowa Nowa Demokracja, zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych, gwarantując sobie samodzielne rządy.
rozwiń zwiń