Tomasz Bocheński: musimy zachowywać jasność formy w ciemnej materii

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 13:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" jest profesor Tomasz Bocheński, literaturoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego i krytyk literacki, autor nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia książki "Tango bez Edka".
Audio
  • Tomasz Bocheński o wybitnych postaciach polskiej literatury (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GregMontani/Pixabay

"Tango bez Edka" "Tango bez Edka"

"Tango bez Edka" to zbiór esejów o literaturze współczesnej, których bohaterami są, jakżeby inaczej: Mrożek oraz m.in. Witkacy, Gombrowicz, Różewicz, Rymkiewicz, Marquez, Dukaj, Redliński, Tokarczuk…

Edek z "Tanga" to figura – cytuję: "prostactwa, które przekroczyło historyczne granice komunizmu". Po kilku dekadach "lepiej nauczono się zniewalać. Ale czy nauczono się lepiej bronić?"

I jeszcze ten cytat: "Niknie głos suwerenny, dbający o niezależne mówienie. Ale przecież nadal słychać swobodną mowę, która nie rezygnuje z poznania świata za pomocą słowa".

– Opisywanych w książce pisaży łączy "Tango", jako sposób rozumienia literatury, czyli takiego związku, w którym literaturoznawca, humianista, daje się porwać literaturze, wsłuchuje się w jej melodię – mówi Tomasz Bocheński.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
Dariusz Bugalski
Gość: Tomasz Bocheński (krytyk literacki, literaturoznawca, dr hab., wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego – zatrudniony na stanowisku profesora, kierownik Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku, witkacolog)
Data emisji: 15.07.2019 
Godzina emisji:
 21.10

ml

Czytaj także

Adam Zagajewski: bronię fantazyjnej postawy wobec świata

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 22:00
Adam Zagajewski opublikował właśnie nowy tom esejów "Substancja nieuporządkowana".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Dukaj: najtrudniej jest przewidzieć teraźniejszość

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 22:00
– Nie chcę się skupiać na wybieganiu w przyszłość. Mój wysiłek dotyczy konceptualizacji tego momentu dziejowego, w którym się teraz znajdujemy – mówi Jacek Dukaj.
rozwiń zwiń