X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śmierć Grzegorza Przemyka. Co wiemy po 35 latach?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 22:12
16 lipca minęła dokładnie 35. rocznica wyroku w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka. Został on zamordowany w maju 1983 roku przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i ZOMO, ale skazano za to niewinnego sanitariusza pogotowia ratunkowego, który przyjechał wezwany na pomoc.
Audio
Proces w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka, maturzysty pobitego przez funkcjonariuszy MO w komisariacie przy ul. Jezuickiej na Starym Mieście.
Proces w sprawie śmierci Grzegorza Przemyka, maturzysty pobitego przez funkcjonariuszy MO w komisariacie przy ul. Jezuickiej na Starym Mieście.Foto: Wojciech Frelek/PAP

Sfingowany proces w tej sprawie był osobiście kontrolowany przez ówczesnego szefa MSW generała Czesława Kiszczaka. W rezultacie skazany został niewinny człowiek, który trafił do więzienia.

– Jak na ówczesne realia, to wtedy to poruszenie było bardzo duże. Przede wszystkim dlatego, że zginął z rąk milicji młody chłopak, niedoszły maturzysta. To było też w takim okresie, w którym wydawało się, że władza nie będzie już tak brutalna  – mówi Grzegorz Wołk – historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

– Przyszli po mnie 20 grudnia 1983 roku o szóstej rano. Weszło ich czterech. Wyciągnęli mnie podstępem i podstawili fałszywych świadków – wspomina Michał Wysocki, były sanitariusz niesłusznie skazany w 1984 roku w wyreżyserowanym przez komunistów procesie.

Jak wyglądało zatrzymanie Grzegorza Przemyka? Czy tragedii można było zapobiec? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Grzegorz Wołk (historyk, Instytut Pamięci Narodowej), Michał Wysocki (były sanitariusz niesłusznie skazany w 1984 roku)
Data emisji: 18.07.2019
Godzina emisji: 21.09

kw

Czytaj także

Czy Wołodymyr Zełenski zdoła zmienić Ukrainę?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 22:00
Mijają ponad 2 miesiące od inauguracji prezydentury Wołodymyra Zełenskiego. Nowy prezydent wciąż cieszy się dużą popularnością i ma nadzieję, że jego ugrupowanie Sługa Narodu zdobędzie większość w ukraińskiej Radzie Najwyższej w wyborach 14 lipca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Bocheński: musimy zachowywać jasność formy w ciemnej materii

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 13:00
Naszym gościem w "Klubie Trójki" jest profesor Tomasz Bocheński, literaturoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego i krytyk literacki, autor nominowanej do Nagrody Literackiej Gdynia książki "Tango bez Edka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka po transformacji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 22:15
Dokonała się 30 lat temu w Europie Środkowo-Wschodniej; w jednych państwach aksamitnie, w innych – krwawo. Polska, dumny inicjator ustrojowego przewrotu, znalazła się niejako pośrodku: dla jednych transformacja okazała się katastrofą, innym przyniosła szybki awans do zasobnej klasy średniej.
rozwiń zwiń