X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Transgraniczność Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia – gdzie szukać jej początków?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 22:00
Tożsamość Śląska ma wiele oblicz – jednymi z najbardziej interesujących są Śląsk Cieszyński oraz Śląsk Zaolziański, dzisiaj nazywany po prostu Zaolziem, gdzie od wieków, nieustannie ścierają się wpływy czeskie i polskie.
Audio
  • Historia Polaków i Czechów na na ziemiach cieszyńskich i zaolziańskich (Klub Trójki)
Górale z Istebnej na Śląsku Cieszyńskim
Górale z Istebnej na Śląsku CieszyńskimFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Śląsk Cieszyński ma za sobą okres długiego trwania. Narodził się u schyłku XIII wieku w wyniku podziału Księstwa Opolskiego. Książę Władysław Opolski wydzielił tę dzielnicę swojemu synowi Mieszkowi I Cieszyńskiemu. Od 1290 roku Księstwo Cieszyńskie funkcjonuje jako jedno z samodzielnych księstw śląskich. W 1327 roku syn Mieszka I – Kazimierz, w Opawie złożył hołd lenny Janowi Luksemburskiemu i od tego czasu księstwo to znalazło się pod panowaniem królów czeskich – opowiada Krzysztof Szelong, dyrektor "Książnicy Cieszyńskiej" w Cieszynie.

Pierwsza masowa migracja Polaków do Śląska Cieszyńskiego nastąpiła podczas rozbiorów w 1771 roku. Kiedy na tych terenach zaczęły pojawiać się pierwsze druki, wystąpienia, książki napisane w języku polskim?

– Warto wspomnieć o pamiętnikach, które pisali chłopi cieszyńscy, np. pamiętniku Jury Gajdzicy, który był twórcą pierwszego polskiego ekslibrisu chłopskiego. Wśród chłopów ewangelickich umiejętność pisania była częstsza. Tam był większy nacisk na znajomość Pisma Świętego – wyjaśnia dr Grzegorz Gąsior z Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej UW.

Na Śląsku Cieszyńskim i Zaolziańskim polskość bezkonfliktowo splotła się ze śląskością, a na terenach przemysłowej aglomeracji śląskiej procesy te przebiegały często o wiele bardziej konfliktowo. Jak na terenie Ziemi Cieszyńskiej i Zaolzia kształtował się ruch ślązakowski – dystansujący się od polskości? Jak dziś przebiegają linie podziału w kwestii śląskiej tożsamości?
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Piotr Semka
Goście: dr Grzegorz Gąsior (Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego), Krzysztof Szelong (dyrektor "Książnicy Cieszyńskiej" w Cieszynie)
Data emisji: 18.07.2019 
Godzina emisji:
 21:11

kr

Czytaj także

III Powstanie Śląskie - ostatni i zwycięski zryw Polaków na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 08:00
5 lipca 1921 zakończyło się III Powstanie Śląskie. Zryw doprowadził do korzystnego dla Polski podziału regionu, który był obiektem rywalizacji Niemiec i odrodzonej Rzeczpospolitej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół "Śląsk" poprowadził warsztaty taneczne dla młodzieży polonijnej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 05:05
Uczestnicy Kongresu Młodzieży Polonijnej w Kurytybie wzięli udział w warsztatach tanecznych, które poprowadzili członkowie zespołu "Śląsk". - To niesamowite doświadczenie - mówił w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl uczestnik zajęć Robinson. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląsk: pożar składowiska paliw alternatywnych w Koniecpolu opanowany

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 08:50
Udało się opanować pożar składowiska paliw alternatywnych przy ul. Tarchalskiego w Koniecpolu w Śląskiem. W akcji gaśniczej brały udział w sumie 24 zastępy straży pożarnej. Nikt nie ucierpiał.
rozwiń zwiń