Transgraniczność Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia – gdzie szukać jej początków?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 22:00
Tożsamość Śląska ma wiele oblicz – jednymi z najbardziej interesujących są Śląsk Cieszyński oraz Śląsk Zaolziański, dzisiaj nazywany po prostu Zaolziem, gdzie od wieków, nieustannie ścierają się wpływy czeskie i polskie.
Audio
  • Historia Polaków i Czechów na na ziemiach cieszyńskich i zaolziańskich (Klub Trójki)
Górale z Istebnej na Śląsku Cieszyńskim
Górale z Istebnej na Śląsku CieszyńskimFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

– Śląsk Cieszyński ma za sobą okres długiego trwania. Narodził się u schyłku XIII wieku w wyniku podziału Księstwa Opolskiego. Książę Władysław Opolski wydzielił tę dzielnicę swojemu synowi Mieszkowi I Cieszyńskiemu. Od 1290 roku Księstwo Cieszyńskie funkcjonuje jako jedno z samodzielnych księstw śląskich. W 1327 roku syn Mieszka I – Kazimierz, w Opawie złożył hołd lenny Janowi Luksemburskiemu i od tego czasu księstwo to znalazło się pod panowaniem królów czeskich – opowiada Krzysztof Szelong, dyrektor "Książnicy Cieszyńskiej" w Cieszynie.

Pierwsza masowa migracja Polaków do Śląska Cieszyńskiego nastąpiła podczas rozbiorów w 1771 roku. Kiedy na tych terenach zaczęły pojawiać się pierwsze druki, wystąpienia, książki napisane w języku polskim?

– Warto wspomnieć o pamiętnikach, które pisali chłopi cieszyńscy, np. pamiętniku Jury Gajdzicy, który był twórcą pierwszego polskiego ekslibrisu chłopskiego. Wśród chłopów ewangelickich umiejętność pisania była częstsza. Tam był większy nacisk na znajomość Pisma Świętego – wyjaśnia dr Grzegorz Gąsior z Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej UW.

Na Śląsku Cieszyńskim i Zaolziańskim polskość bezkonfliktowo splotła się ze śląskością, a na terenach przemysłowej aglomeracji śląskiej procesy te przebiegały często o wiele bardziej konfliktowo. Jak na terenie Ziemi Cieszyńskiej i Zaolzia kształtował się ruch ślązakowski – dystansujący się od polskości? Jak dziś przebiegają linie podziału w kwestii śląskiej tożsamości?
Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Piotr Semka
Goście: dr Grzegorz Gąsior (Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego), Krzysztof Szelong (dyrektor "Książnicy Cieszyńskiej" w Cieszynie)
Data emisji: 18.07.2019 
Godzina emisji:
 21:11

kr

Czytaj także

III Powstanie Śląskie - ostatni i zwycięski zryw Polaków na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 05:55
W nocy z 2 na 3 maja rozpoczęło się III powstanie. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy Wojciech Korfanty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół "Śląsk" poprowadził warsztaty taneczne dla młodzieży polonijnej

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 05:05
Uczestnicy Kongresu Młodzieży Polonijnej w Kurytybie wzięli udział w warsztatach tanecznych, które poprowadzili członkowie zespołu "Śląsk". - To niesamowite doświadczenie - mówił w rozmowie z reporterem portalu PolskieRadio24.pl uczestnik zajęć Robinson. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śląsk: pożar składowiska paliw alternatywnych w Koniecpolu opanowany

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 08:50
Udało się opanować pożar składowiska paliw alternatywnych przy ul. Tarchalskiego w Koniecpolu w Śląskiem. W akcji gaśniczej brały udział w sumie 24 zastępy straży pożarnej. Nikt nie ucierpiał.
rozwiń zwiń