X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wydobyć to, czego nie widać – sztuką w chorobę otępienną

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 22:00
Ten problem będzie narastał… Jego skala już jest ogromna: według najnowszego raportu NIKu, w Polsce około pięciuset tysięcy ludzi choruje na choroby otępienne.
Audio
  • Jak pomóc osobom z chorobą otępienną? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Photographee.eu

Nie ma na nie lekarstwa. Są jednak terapie, które opóźniają i spowalniają ich postęp. Chodzi o walkę o jakość życia chorych. Oraz ich opiekunów.

– Nasz projekt "Proste i pomocne" składa się z 10 narzędzi terapeutycznych. Celowo nie mówimy o tym, że to są zabawki czy gry. Każde z tych narzędzi, które stworzyłyśmy, ma cel terapeutyczny. One służą temu, by aktywować osobę starszą. We Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim codziennie spotykamy się z opiekunami, którzy pytają, co jeszcze mogą zrobić, szczególnie dla tych seniorów, którzy nie są objęci opieką systemową, po prostu spędzają czas w domu przed telewizorem i to nie jest korzystne dla ich zdrowia – opowiada Jagoda Rusowicz, specjalistka muzykoterapii neurologicznej.

– Po wysłuchaniu setek tysięcy opowieści osób z zaburzeniami poznawczymi, mam świadomość, że jest ogromna potrzeba opracowania metod pozafarmakologicznych. Chcieliśmy zrobić coś sensownego, pożytecznego, opartego na wiedzy, a jednocześnie czegoś, co zaangażowałoby i pokazałoby potencjał twórczy i potencjał pamięciowy. Kluczem naszego projektu "Teatr Reminiscencyjny" było to, żeby pracować na całych zasobach osób, które mają głębokie zaburzenia pamięci, mowy, wzrokowo-przestrzenne, całe spektrum dysfunkcji – mówi Agnieszka Żelwetro, neuropsycholog, jedna z twórczyń "Teatru Reminiscencyjnego". – Jak zastosuje się odpowiednie metody, to wydobędzie się z nich to, czego nie widać – dodaje Beata Żelwetro, terapeuta zajęciowy i współautorka inicjatywy.

Jakie konkretnie aktywności mające pomóc seniorom z zaburzeniami poznawczymi proponują nasze rozmówczynie? Czym "Teatr Reminiscencyjny" różni się od teatru, jaki znamy? 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Dariusz Bugalski
Goście: Jagoda Rusowicz (specjalistka muzykoterapii neurologicznej), Anna Podstawka (koordynatorka projektu "Proste i pomocne"), Agnieszka Żelwetro (neuropsycholog, współautorka innowacji "Teatr Reminiscencyjny"), Beata Żelwetro (terapeuta zajęciowy, współautorka innowacji "Teatr Reminiscencyjny")
Data emisji: 22.07.2019 
Godzina emisji:
 21.10

kr/ml

Czytaj także

Być może nadchodzi przełom w walce z podstępną chorobą

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 22:03
Przy odrobinie szczęścia, wielu z nas dożyje starości. Jedną z najpoważniejszych przypadłości wieku podeszłego, jest choroba Alzheimera. Prawdopodobieństwo zapadnięcia na nią, powoli acz nieustępliwie, zwiększa się wraz z wiekiem.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alzheimer – choroba całej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:41
Choroba trudna i przykra nie tylko dla chorego, ale i jego najbliższych. Osoba cierpiąca na Alzheimera wymaga całodobowej opieki, co często komplikuje życie wszystkich wokół. Pod opieką jakich lekarzy musi być chory i gdzie mogą szukać wsparcia ich opiekunowie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:08
W audycji opowiadamy o badaniach, na których podstawie naukowcy doszli do wniosku, że negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Od niej rozpoczyna się choroba Alzheimera oraz wiele innych chorób.
rozwiń zwiń