X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Paradoksy kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 22:00
Żyjemy w epoce powszechnie akceptowanego kłamstwa. 
Audio
  • Czy w Polsce istnieje obecnie kino moralnego niepokoju? (Klub Trójki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Lightspring

Paweł Borowski odniósł się do tego filmem "Ja teraz kłamię", który niedawno wszedł na nasze ekrany. W tytule zacytował "paradoks kłamcy" Bertranda Russela: kłamca, który mówi, że kłamie, mówi jednocześnie prawdę.

Kłamstwo może być – paradoksalnie – wypowiedziane w imię wartości, nawet ratowania życia. Może też niszczyć – człowieka, stosunki międzyludzkie, zasady sprawiedliwości, sens życia. 

W PRL-u w polskiej kinematografii nurt istniał zwany kinem moralnego niepokoju. Twórcy opowiadali się za sprawiedliwością społeczną, brali w obronę prawego lub zniewolonego człowieka, sytuowali się po stronie niższych warstw społecznych, krytykowali zakłamane elity.

Czy dziś w Polsce istnieje kino moralnego niepokoju? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: Monika Rogozińska (dziennikarka, absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa UW, niegdyś czynny ratownik i przewodnik tatrzański, współorganizatorka i korespondentka wypraw zimowych na ośmiotysięczniki Himalajów i Karakorum; autorka książki "Polowanie na Matkę"), Michał Oleszczyk (historyk kina i krytyk filmowy, znawca historii filmowych musicali, wykładowca na Wydziale Artes Liberales UW)
Data emisji: 24.07.2019
Godzina emisji: 21.11