Ruch Młodej Polski, czyli młodzi opozycjoniści epoki Gierka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 22:00
40 lat temu powstał Ruch Młodej Polski – inicjatywa antykomunistycznych grup opozycyjnych z Gdańska, Gorzowa Poznania, Łodzi i Krakowa.
Audio
  • Jak powstawał Ruch Młodej Polski? (Klub Trójki)
Pochód 1 Maja w Warszawie
Pochód 1 Maja w WarszawieFoto: NAC/Archiwum Grażyny Rutowskiej

RMP nawiązało do tradycje narodowej demokracji. Jednocześnie powiązało ją z pogłębioną refleksją chrześcijańską i szacunkiem dla innych nutów polskiej myśli niepodległościowej. Środowisko to wydało m.in. takich polityków jak Aleksander Hall, Marek Jurek, Jarosław Sellin ale i publicystów od Tomasza Wołka po Marka Budzisza i Rafała Matyję. W programie przedstawione zostaną wybory ideowe RMP i losy uczestników ruchu po 1989 r.

– Nie wywodzę się z rodziny, która była poddawana represjom gorszym, niż większość Polaków. Bywały znacznie większe. Ludzie zaczynali wtedy dojrzewać do samodzielnego myślenia o sprawach publicznych i było to tak masowe, że komuniści nie byli już tego w stanie tłumić tak, jak w latach wcześniejszych – mówi Marek Budzisz.

– W pokoleniu moich rodziców, w moim środowisku, komunizm był powszechnie odrzucany. Panowało jednak przekonanie, że jest to jakieś fatum, które jest nie do usunięcia. Panowało przekonanie, że to będzie trwać, ale można w tym wytrwać. Dla mnie jednym z takich doświadczeń formacyjnych było to, że okreslenie "karierowicz" było jednym z najgorszych epitetów – wspomina Marek Jurek.

Jaką rolę spełnił w powstaniu Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Marek Jurek (historyk i polityk, poseł na Sejm X, I, IV i V kadencji), Krzysztof Nowak (działacz Ruchu Młodej Polski), Marek Budzisz (były dziennikarz , doradca dwóch ministrów w rządzie Jerzego Buzka, analityk)
Data emisji: 25.07.2019
Godzina emisji: 21.10

ml

Czytaj także

Śmierć Grzegorza Przemyka. Co wiemy po 35 latach?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 22:12
16 lipca minęła dokładnie 35. rocznica wyroku w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka. Został on zamordowany w maju 1983 roku przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i ZOMO, ale skazano za to niewinnego sanitariusza pogotowia ratunkowego, który przyjechał wezwany na pomoc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójne życie Barbary Wereszczyńskiej – rozmowa z Peterem Rainą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 00:00
– Historyk, pisarz, publicysta. Hindus, który zakochał się w Polsce, pisze o historii Polski i żyje Polską – tak Mirosław Biełaszko zapowiedział gościa audycji – Petera Rainę. Naukowiec wspominał fascynację polską historią i Prymasem Tysiąclecia – Stefanem Wyszyńskim oraz relację z żoną, nieżyjącą już Barbarą Wereszczyńską-Rainą.
rozwiń zwiń