X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ruch Młodej Polski, czyli młodzi opozycjoniści epoki Gierka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 22:00
40 lat temu powstał Ruch Młodej Polski – inicjatywa antykomunistycznych grup opozycyjnych z Gdańska, Gorzowa Poznania, Łodzi i Krakowa.
Audio
  • Jak powstawał Ruch Młodej Polski? (Klub Trójki)
Pochód 1 Maja w Warszawie
Pochód 1 Maja w WarszawieFoto: NAC/Archiwum Grażyny Rutowskiej

RMP nawiązało do tradycje narodowej demokracji. Jednocześnie powiązało ją z pogłębioną refleksją chrześcijańską i szacunkiem dla innych nutów polskiej myśli niepodległościowej. Środowisko to wydało m.in. takich polityków jak Aleksander Hall, Marek Jurek, Jarosław Sellin ale i publicystów od Tomasza Wołka po Marka Budzisza i Rafała Matyję. W programie przedstawione zostaną wybory ideowe RMP i losy uczestników ruchu po 1989 r.

– Nie wywodzę się z rodziny, która była poddawana represjom gorszym, niż większość Polaków. Bywały znacznie większe. Ludzie zaczynali wtedy dojrzewać do samodzielnego myślenia o sprawach publicznych i było to tak masowe, że komuniści nie byli już tego w stanie tłumić tak, jak w latach wcześniejszych – mówi Marek Budzisz.

– W pokoleniu moich rodziców, w moim środowisku, komunizm był powszechnie odrzucany. Panowało jednak przekonanie, że jest to jakieś fatum, które jest nie do usunięcia. Panowało przekonanie, że to będzie trwać, ale można w tym wytrwać. Dla mnie jednym z takich doświadczeń formacyjnych było to, że okreslenie "karierowicz" było jednym z najgorszych epitetów – wspomina Marek Jurek.

Jaką rolę spełnił w powstaniu Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Gość: Marek Jurek (historyk i polityk, poseł na Sejm X, I, IV i V kadencji), Krzysztof Nowak (działacz Ruchu Młodej Polski), Marek Budzisz (były dziennikarz , doradca dwóch ministrów w rządzie Jerzego Buzka, analityk)
Data emisji: 25.07.2019
Godzina emisji: 21.10

ml

Czytaj także

Śmierć Grzegorza Przemyka. Co wiemy po 35 latach?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2019 22:12
16 lipca minęła dokładnie 35. rocznica wyroku w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka. Został on zamordowany w maju 1983 roku przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej i ZOMO, ale skazano za to niewinnego sanitariusza pogotowia ratunkowego, który przyjechał wezwany na pomoc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwójne życie Barbary Wereszczyńskiej – rozmowa z Peterem Rainą

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 00:00
– Historyk, pisarz, publicysta. Hindus, który zakochał się w Polsce, pisze o historii Polski i żyje Polską – tak Mirosław Biełaszko zapowiedział gościa audycji – Petera Rainę. Naukowiec wspominał fascynację polską historią i Prymasem Tysiąclecia – Stefanem Wyszyńskim oraz relację z żoną, nieżyjącą już Barbarą Wereszczyńską-Rainą.
rozwiń zwiń