X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Oszukańcze kadry

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 22:22
O tym dyskutują wszyscy: co zrobić z deepfake'mi? Zabronić, karać, lekceważyć? Skąd wziął się ten pomysł, a potem trend – wywracający do góry nogami zasady rzetelnego, zawodowego dziennikarstwa: fałszowane rzeczywistości? Czy to jest nowość, czy też nowa jest skala rażenia i skuteczność "wizualnego oszustwa"?
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/keport

Od lat 20. XX wieku, kiedy fotografia stała się powszechnie dostępnym i łatwym w obsłudze medium, pojawił się gatunek zwany fotomontażem ("pic na wodę, fotomontaż" – to powiedzonko oddaje stosunek odbiorców do tych zabiegów). Potem opanowano technikę "wyczyszczanie" negatywów z niepotrzebnych (niepoprawnych politycznie) elementów (czyli niechcianych osób).

W sztuce tym zabiegiem zajęła się swego czasu Aneta Grzeszykowska, "czyszcząc" komputerowo zdjęcia z albumu rodziców.

Deepfake’i to nowość bazująca na sztucznej inteligencji. Może być fotografią, filmem, nagraniem, które są spreparowane za pomocą algorytmów. To wymieszanie rzeczywistości z iluzją, stanowi większe zagrożenie niż celowo fałszywe informacje rozpowszechniane w mediach czy w sieci – daje doskonałe złudzenie, że coś, co nie miało miejsca, naprawdę się zdarzyło.

– Deepfake to zjawisko, które naukowcy rozwijają już od 10 lat. To jest pokłosie analizy sygnały analogowego, czyli zdjęcia czy dźwięku i próby zrozumienia na jakiej zasadzie on powstaje – podkreśla Jerzy Łabuda, informatyk i znawca nowych technologii. 

– Historia fotografii zaczyna się od takiego oszustwa. Sztuka też miała oszukiwać. To też swego rodzaju gra z widzem. Jeśli chodzi o media, które mają odtwarzać naturę, to fotografia otwiera pewien nowy rozdział, który trwa do dziś – dodaje dr Adam Mazur, historyk sztuki i znawca fotografii. 

Czym dokładnie jest deepfake i jak walczyć z tym zjawiskiem? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: dr Adam Mazur (historyk sztuki, kurator, znawca historii fotografii), Jerzy Łabuda  (informatyk, znawca nowych technologii)
Data emisji: 29.07.2019
Godzina emisji: 21.11

kw

Czytaj także

Transgraniczność Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia – gdzie szukać jej początków?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 22:00
Tożsamość Śląska ma wiele oblicz – jednymi z najbardziej interesujących są Śląsk Cieszyński oraz Śląsk Zaolziański, dzisiaj nazywany po prostu Zaolziem, gdzie od wieków, nieustannie ścierają się wpływy czeskie i polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co mogą powiedzieć o nas algorytmy?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 22:00
Każdy z nas jest wyjątkowy, złożony z trudnych do zdefiniowania cech i niepowtarzalny – z takim przekonaniem idziemy przez życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paradoksy kłamstwa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 22:00
Żyjemy w epoce powszechnie akceptowanego kłamstwa. 
rozwiń zwiń