X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roboty – sympatyczni pomocnicy czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 22:00
Początki automatyzacji były związane z zabawą i ekskluzywną rozrywką: w 1738 roku skonstruowano dziewczynkę-androida grającego na flecie.
Audio
  • Czy sztuczna inteligencja kiedyś przewyższy naszą? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/StockSnap

Ale człowiek marzył o automatach, które wyręczą go w żmudnych, niewymagających kombinowania pracach – domowych, gospodarczych, produkcyjnych, rolniczych. I rzeczywiście, wiele czynności udało się zmechanizować i przerzucić na wyspecjalizowane urządzenia. Jednak w pewnym momencie człowiek poczuł się zagrożony nadmierną mechanizacją życia.
W dobie intensywnych prac nad sztuczną inteligencją wypada zadać pytanie: gdzie jest granica, której robot nie przekroczy? Czy jest w stanie być kreatywna sama w sobie? Czy może tworzyć sztukę? A może najpierw trzeba zaprogramować… kreatywność?

– Czasami spotykamy się z niepokojem, czy w sztuce artyści nie zostaną wyeliminowani przez maszyny, szczególnie wtedy, kiedy mamy do czynienia ze sztuką sieci, sztuką internetową, sztuką, gdzie programowanie odgrywa szczególną rolę – mówi Stefan Szydłowski.

– Mamy w tej chwili kilka zmian, które są bardzo ważne. Jedna jest degradacją, druga awansem. Ciągle nie ma maszyny, która osiągnęłaby powszechnie przyjęty stopień swobody działania zwany kreatywnością. Ale mamy też inny problem polegający na tym, co nazywamy definicja kreatywności u człowieka. Obniżamy kryteria w życiu społecznym, tego, co jest uznawane za samodzielne działanie, również tego, jak wielu ludzi postrzega sztukę – ocenia Łukasz Jasina.

Kiedy miało swój początek pragnienie stworzenia mechanicznej istoty podobnej do człowieka? Czy kiedyś maszyna kreatywnością przewyższy człowieka?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Stefan Szydłowski (historyk sztuki i kurator), Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 31.07.2019
Godzina emisji: 21.09

kr

Czytaj także

Robot. Istota mechaniczna, choć nieżywa

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 15:59
Kim jest, a może raczej, czym jest robot? Jak moglibyśmy go opisać komuś, kto pochodziłby z poprzednich wieków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robot zamiast misia-przytulanki

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 09:00
- Teraz dzieci są przyzwyczajone do robotów. Grają w gry komputerowe, w których jest ich pełno, oglądają filmy, gdzie roboty mieszają się z ludźmi. Roboty są im bardzo bliskie - mówi prof. Piotr Wrzecioniarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Robot barista – innowacyjny pomysł z Tokio

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 11:35
Jeden z japońskich operatorów turystycznych zamierza w najbliższym czasie otworzyć w Tokio kawiarnię, w której "małą czarną" serwować będzie… robot. 
rozwiń zwiń