X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krótka historia polskiego fandomu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 14:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" rolę główną odegrali fani.
Audio
Cosplayerzy na paradzie fanów Gwiezdnych Wojen w Toruniu
Cosplayerzy na paradzie fanów "Gwiezdnych Wojen" w ToruniuFoto: shutterstock.com/szmul

Okładka książki "Historie fandomowe" Okładka książki "Historie fandomowe"

Ci, którzy pod koniec lat 70. zakładali pierwsze kluby miłośników science-fiction. Ci, którzy odnajdują się na różnych pozycjach w typologii fanów sporządzonej przez Andrzeja Sapkowskiego. Ci, którzy piszą fanfiki. I ci, którzy przebierają się, po wcześniejszym pieczołowitym przygotowaniu kostiumów za ulubione postaci z gier, filmów i komiksów.

O początkach polskiego fandomu, o najważniejszych postaciach i o dynamice środowiska zrzeszającego ludzi z pasją opowiedział w Trójce Tomasz Pindel (znany być może Państwu jako znakomity tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, a także scenarzysta komiksu "W głowie tłumacza"), którego "Historie fandomowe" ukazały się przez kilkoma tygodniami.

A my spotkaliśmy się tuż przed rozpoczęciem Polconu – Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, który w tym roku odbywa się w Białymstoku.

– Pod pojęciem fana rozumiemy kogoś, kto nie tylko coś lubi i czymś się interesuje, ale także robi coś związanego z danym zainteresowaniem i w aktywny sposób je realizuje. Nawet może być to kontakt z innymi miłośnikiem danego tematu – mówił w audycji Tomasz Pindel. 

Jaka jest historia fandomów? Skąd Tomasz Pindel wziął pomysł na swoją książkę? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Sylwia Héjj
Gość: Tomasz Pindel (tłumacz, scanarzysta)  
Data emisji: 6.08.2019 
Godzina emisji:
 21.09

kw

Czytaj także

Kariera plakatu, czyli z ulicy do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 22:00
– Krytycy nie są zgodni co do charakteru, jaki miała polska szkoła plakatu, kiedy się zaczęła i kiedy się zakończyła, ale jedno pozostaje bezspornym faktem – mamy wspaniałą tradycję projektowania plakatu, wspaniałe dzieła, niewątpliwie doskonałych twórców – podkreśla znawca polskiego plakatu Piotr Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nas kręci, co nas (śmieszy, tumani) przestrasza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 22:12
W kinowym repertuarze nie brakuje horrorów. Nie brakuje ich, odkąd człowiek zaczął kręcić i oglądać ruchome obrazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy moda jest modna?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 22:12
Dzisiejsza moda jest liberalna, akceptuje zarówno vintage, jak egzotyczne ubiory. Ale nad przemyślanym kompletowaniem szafy dominuje opętańczy zakupoholizm.
rozwiń zwiń