Krótka historia polskiego fandomu

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 14:00
W tym wydaniu "Klubu Trójki" rolę główną odegrali fani.
Audio
Cosplayerzy na paradzie fanów Gwiezdnych Wojen w Toruniu
Cosplayerzy na paradzie fanów "Gwiezdnych Wojen" w ToruniuFoto: shutterstock.com/szmul

Okładka książki "Historie fandomowe" Okładka książki "Historie fandomowe"

Ci, którzy pod koniec lat 70. zakładali pierwsze kluby miłośników science-fiction. Ci, którzy odnajdują się na różnych pozycjach w typologii fanów sporządzonej przez Andrzeja Sapkowskiego. Ci, którzy piszą fanfiki. I ci, którzy przebierają się, po wcześniejszym pieczołowitym przygotowaniu kostiumów za ulubione postaci z gier, filmów i komiksów.

O początkach polskiego fandomu, o najważniejszych postaciach i o dynamice środowiska zrzeszającego ludzi z pasją opowiedział w Trójce Tomasz Pindel (znany być może Państwu jako znakomity tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, a także scenarzysta komiksu "W głowie tłumacza"), którego "Historie fandomowe" ukazały się przez kilkoma tygodniami.

A my spotkaliśmy się tuż przed rozpoczęciem Polconu – Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki, który w tym roku odbywa się w Białymstoku.

– Pod pojęciem fana rozumiemy kogoś, kto nie tylko coś lubi i czymś się interesuje, ale także robi coś związanego z danym zainteresowaniem i w aktywny sposób je realizuje. Nawet może być to kontakt z innymi miłośnikiem danego tematu – mówił w audycji Tomasz Pindel. 

Jaka jest historia fandomów? Skąd Tomasz Pindel wziął pomysł na swoją książkę? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
 Katarzyna Borowiecka
Wydawca: Sylwia Héjj
Gość: Tomasz Pindel (tłumacz, scanarzysta)  
Data emisji: 6.08.2019 
Godzina emisji:
 21.09

kw

Czytaj także

Kariera plakatu, czyli z ulicy do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 22:00
– Krytycy nie są zgodni co do charakteru, jaki miała polska szkoła plakatu, kiedy się zaczęła i kiedy się zakończyła, ale jedno pozostaje bezspornym faktem – mamy wspaniałą tradycję projektowania plakatu, wspaniałe dzieła, niewątpliwie doskonałych twórców – podkreśla znawca polskiego plakatu Piotr Dąbrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nas kręci, co nas (śmieszy, tumani) przestrasza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 22:12
W kinowym repertuarze nie brakuje horrorów. Nie brakuje ich, odkąd człowiek zaczął kręcić i oglądać ruchome obrazy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy moda jest modna?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 22:12
Dzisiejsza moda jest liberalna, akceptuje zarówno vintage, jak egzotyczne ubiory. Ale nad przemyślanym kompletowaniem szafy dominuje opętańczy zakupoholizm.
rozwiń zwiń