Postmodernista Quentin Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 22:00
W piątek na ekrany kin w Polsce wejdzie dziewiąty film Quentina Tarantino "Pewnego razu w Hollywood". W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o filmowym rodowodzie i filmowych obsesjach amerykańskiego reżysera.
Audio
Quentin Tarantino na premierze filmu Pewnego razu w Hollywood
Quentin Tarantino na premierze filmu "Pewnego razu w Hollywood" Foto: shutterstock.com/Featureflash Photo Agency

Zaczęło się od "Wściekłych psów", których scenariusz tak spodobał się Harveyowi Keitelowi, że dołożył sporą sumę do budżetu produkcji. Sukces filmu otworzył Quentinowi Tarantino drzwi do firmy producenckiej braci Weinsteinów – "Pulp Fiction", "Jackie Brown", "Kill Bill" (x2), "Death Proof", "Bękarty wojny", "Django", "Nienawistna ósemka".

– Pierwsze filmy Quentina Tarantino są znacznie bardziej chropawe, przywodzą na myśl amerykańskie kino niezależne. Od czasów "Kill Billa" widzimy to mistrzostwo, wystylizowanie, wolne jazdy kamery. Widzimy to, że wszystko jest przemyślane – stwierdził Łukasz Muszyński.

– Historia Quentina Tarantino to wspaniała historia kogoś, kto naoglądał się filmów, a później zaczął mówić tym językiem i tkać z tych rzeczy swoje własne. Można powiedzieć, że jest didżejem kinematografii, mówi się o nim też, że jest reżyserem fan-fiction. To, co Tarantino robi, to fanfiki, czyli wymyślone historie do wymyślonych historii, opowiadane przez fana filmów – mówiła Kaja Klimek. – Gatunkowość jego obrazów traktowana jako wielki zasobnik, z którego można wyciągać dowolne elementy i zestawiać je w większą całość – dodała.

Jaki udział w realizacji "Wściekłych psów" miał dawny Monty Python i reżyser, Terry Gilliam? O czym będzie dziesiąty, jak zapowiada reżyser – ostatni, obraz w dorobku Quentina Tarantino?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Kaja Klimek (publicystka popkulturowa), Łukasz Muszyński (krytyk filmowy z portalu Filmweb.pl)
Data emisji: 12.08.2019
Godzina emisji: 21.08

kr/mk

Czytaj także

Festiwal w Cannes: Złota Palma dla Bong Joon-Ho. Pokonał Almodowara i Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 22:30
Film "Parasite" ("Pasożyt") w reżyserii Bong Joon-Ho otrzymał wieczorem Złotą Palmę 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wśród nagrodzonych na festiwalu są też m.in. Jean-Pierre i Luc Dardenne i aktor Antonio Banderas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Zawierucha na premierze nowego filmu Quentina Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 12:20
Przy okazji światowej premiery najnowszego filmu Quentina Tarantino "Pewnego razu... w Hollywood", na czerwonym dywanie pojawił się także polski aktor Rafał Zawierucha. "Aaa! Jestem tutaj!" - napisał w mediach społecznościowych odtwórca roli Romana Polańskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autorska playlista Quentina Tarantino w sieci

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 12:20
Na listę reżysera trafiło 71 kawałków.
rozwiń zwiń