Powstania śląskie – historia i znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 21:59
16 sierpnia mija 100 lat od wybuchu I powstania śląskiego. Jednego z trzech, które doprowadziły do przyłączenia do Polski fragmentu – ale bardzo ważnego, uprzemysłowionego i bogatego – Górnego Śląska.
Audio
  • Jak doszło do powstań śląskich? (Klub Trójki)
III Powstanie Śląskie
III Powstanie ŚląskieFoto: NAC

Regionu, który od kilku stuleci znajdował się poza państwem polskim. Rocznica ta to również ukoronowanie obchodów stulecia odzyskania niepodległości, bo III powstanie śląskie to ostatni zryw zbrojny, składający się na walkę o granice odrodzonego państwa.

– Śląsk odpadł od Polski w XIV wieku. Przez kolejne lata związany był z Pragą, Berlinem i coraz luźniej z Krakowem czy Warszawą. Region ten podlegał procesowi unifikacji. W okresie rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku zaczęli napływać w to miejsce robotnicy z reszty ziem polskich. To była perła Niemiec w XIX wieku – zaznacza prof. Zygmunt Woźniczka, znawca problematyki powstań śląskich.

Dlaczego doszło do powstań śląskich i jak one przebiegały? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Gość: prof. Zygmunt Woźniczka (historyk, znawca problematyki powstań śląskich)
Data emisji: 15.08.2019
Godzina emisji: 21.06

kw/mk

Czytaj także

Postmodernista Quentin Tarantino

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 22:00
W piątek na ekrany kin w Polsce wejdzie dziewiąty film Quentina Tarantino "Pewnego razu w Hollywood". W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o filmowym rodowodzie i filmowych obsesjach amerykańskiego reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile są warte pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 22:00
Na jesieni odbędzie się w Warszawie kilka numizmatycznych aukcji; pierwsza z nich – na Zamku Królewskim. To ma podkreślić wartość i "szacowność" oferowanych obiektów. Na aukcje trafiają monety, które na ogół nie są już w obiegu, lecz mają wartość historyczną i… piękno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kondratiuk i Dariusz Załuski prosto z Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 22:22
Ryszard Jaźwiński nadawał prosto ze Zwierzyńca, gdzie trwa właśnie 20. Letnia Akademia Filmowa. Dziennikarz Trójki spotkał się z gośćmi festiwalu, reżyserem Januszem Kondriatukiem i Dariuszem Załuskim, autorem filmu "Ostatnia góra". 
rozwiń zwiń