Co daje nam rodzina?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 22:22
W "Klubie Trójki" – rodzina. Małgorzata Sikorska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, napisała na jej temat znakomitą książkę, opartą na badaniach, które przeprowadziła: "Praktyki rodzinne i rodzicielskie we współczesnej Polsce – rekonstrukcja codzienności".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gladskikh Tatiana

Okładka książki "Praktyki rodzinne i rodzicielskie we współczesnej Polsce – rekonstrukcja codzienności" Okładka książki "Praktyki rodzinne i rodzicielskie we współczesnej Polsce – rekonstrukcja codzienności"

Autorka zadawała Polakom najprostsze, najbardziej podstawowe pytania o to, czym rodzina powinna być i jaka jest. Co ją definiuje? Rodzina? Raczej rodziny. Co nam daje? I co odbiera?

– Dla bardzo wielu rodziców istotne jest to, aby zachowywać kontrolę nad dzieckiem. Często dzieci im się wymykają, a wtedy wchodzi w grę strategia: karanie lub nagradzanie. Tę kontrolę widać również w traktowaniu swojej pociechy z olbrzymią nadopiekuńczością. Wtedy nie zostawia się dziecku przestrzeni. Brak mu samodzielności i pewności w podejmowaniu decyzji – zaznacza Małgorzata Sikorska. 

Dlaczego dziadkowie są bardzo ważni? Jak dzieci traktowane są w przedszkolu, a jak w szkole? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: dr Małgorzata Sikorska (autorka książki "Praktyki rodzinne i rodzicielskie we współczesnej Polsce – rekonstrukcja codzienności")
Data emisji: 19.07.2019
Godzina emisji: 21.09

kw

Czytaj także

Ile są warte pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 22:00
Na jesieni odbędzie się w Warszawie kilka numizmatycznych aukcji; pierwsza z nich – na Zamku Królewskim. To ma podkreślić wartość i "szacowność" oferowanych obiektów. Na aukcje trafiają monety, które na ogół nie są już w obiegu, lecz mają wartość historyczną i… piękno.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Kondratiuk i Dariusz Załuski prosto z Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 22:22
Ryszard Jaźwiński nadawał prosto ze Zwierzyńca, gdzie trwa właśnie 20. Letnia Akademia Filmowa. Dziennikarz Trójki spotkał się z gośćmi festiwalu, reżyserem Januszem Kondriatukiem i Dariuszem Załuskim, autorem filmu "Ostatnia góra". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstania śląskie – historia i znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 21:59
16 sierpnia mija 100 lat od wybuchu I powstania śląskiego. Jednego z trzech, które doprowadziły do przyłączenia do Polski fragmentu – ale bardzo ważnego, uprzemysłowionego i bogatego – Górnego Śląska.
rozwiń zwiń