Polska na geopolitycznej szachownicy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 22:05
Po upadku komunizmu ten temat przez lata był niemal zupełnie nieobecny w polskich debatach politycznych. Powrócił niedawno za sprawą gwałtownych zmian w międzynarodowej polityce.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/kirill_makarov

Polska znów znalazła się w strategicznym miejscu z punktu widzenia wielu krajów. Jakie jest dziś rzeczywiste miejsce naszego kraju na geopolitycznej mapie świata? I czego możemy się dowiedzieć o sobie dzięki geopolityce?

– Jesteśmy krajem słabym i niesamodzielnym technologicznie, zbrojnie. Tak jak powojenne Niemcy, w kwestii bezpieczeństwa jesteśmy protektoratem amerykańskim. Jesteśmy bardzo silnie zależni gospodarczo od Europy, zwłaszcza od Niemiec, Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich. O ile dzisiejsza sytuacja strategiczna jest dla nas całkiem dobra, to jak pomyślimy o jutrze, pojutrze, to już robi się mniej spokojnie – ocenia Bartłomiej Radziejewski z serwisu "Nowa Konfederacja".

Jaką rolę odgrywa Polska w ramach inicjatywy Trójmorza? Czego musielibyśmy dokonać, żeby zostać liderem Europy Środkowo-Wschodniej?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: dr. Jacek Bartosiak (ekspert ds. geopolityki), Bartłomiej Radziejewski ("Nowa Konfederacja")
Data emisji: 21.08.2019
Godzina emisji: 21.09

kr/kw


Czytaj także

Transgraniczność Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia – gdzie szukać jej początków?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 22:00
Tożsamość Śląska ma wiele oblicz – jednymi z najbardziej interesujących są Śląsk Cieszyński oraz Śląsk Zaolziański, dzisiaj nazywany po prostu Zaolziem, gdzie od wieków, nieustannie ścierają się wpływy czeskie i polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruch Młodej Polski, czyli młodzi opozycjoniści epoki Gierka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 22:00
40 lat temu powstał Ruch Młodej Polski – inicjatywa antykomunistycznych grup opozycyjnych z Gdańska, Gorzowa Poznania, Łodzi i Krakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstania śląskie – historia i znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 21:59
16 sierpnia mija 100 lat od wybuchu I powstania śląskiego. Jednego z trzech, które doprowadziły do przyłączenia do Polski fragmentu – ale bardzo ważnego, uprzemysłowionego i bogatego – Górnego Śląska.
rozwiń zwiń