Sojusz, który podpalił świat – 80. rocznica paktu Hitler-Stalin

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 22:00
Czego ciągle nie wiemy o sojuszu państwa Sierpa i młota z imperium spod znaku swastyki? Jakie były rachuby obu dyktatorów? Dlaczego dzisiejsza Rosja powraca do obrony skompromitowanego sojuszu? Na te pytania odpowiedzą znani historycy w przeddzień konferencji na temat paktu Hitler-Stalin w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
Audio
Wiaczesław Mołotow podpisuje pakt o nieagresji między Niemcami a ZSRR, 1939 r
Wiaczesław Mołotow podpisuje pakt o nieagresji między Niemcami a ZSRR, 1939 rFoto: PAP/Nikolai Akimov

Rosyjscy politycy i historycy powrócili do obrony paktu o nieagresji ZSRS i III Rzeszy z 23 sierpnia 1939 r. Dla Polski i innych narodów od Tallina po Bukareszt sojusz ten był zapowiedzią końca ich niepodległości i rządów nagiej siły.

– To jest powrót do retoryki znanej światu od września 1939 roku. W ten sposób Związek Sowiecki uzasadniał agresję na Polskę. Potem Związek Sowiecki wracał do tezy, że został zmuszony do zaopiekowania się ludnością wschodnich terenów Polski, bo państwo polskie się załamało. To argumenty tego samego rodzaju, jakie zostały użyte w 2014 roku w trakcie agresji na Ukrainę i aneksji Krymu, gdy władze rosyjskie również twierdziły, że rząd ukraiński się załamał, państwo się rozpada i oni nie mają innego wyjścia jak ochronić rosyjskojęzyczną ludność Krymu – tłumaczył dr Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

– Historiografia sowiecka w całym powojennym 50-leciu powracała do tej tezy. Z końcowego okresu ZSRR nikt z poważniejszych historyków rosyjskich raczej nie odważył się tego dobitnie napisać – dodał prof. Marek Kornat z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy Hitler i Stalin, zawiązując pakt, planowali długie współistnienie? Jaką cenę za wspólną zbrodnię obu dyktatorów zapłaciła Polska?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: prof. Marek Kornat (Uniwersytet Jagielloński), dr Sławomir Dębski (dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia), Dr hab.Bogdan Musiał (historyk specjalizujący się w badaniu dziejów Niemiec)
Data emisji: 22.08.2019
Godzina emisji: 21.09

kr/ml

Czytaj także

Transgraniczność Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia – gdzie szukać jej początków?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 22:00
Tożsamość Śląska ma wiele oblicz – jednymi z najbardziej interesujących są Śląsk Cieszyński oraz Śląsk Zaolziański, dzisiaj nazywany po prostu Zaolziem, gdzie od wieków, nieustannie ścierają się wpływy czeskie i polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstania śląskie – historia i znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 21:59
16 sierpnia mija 100 lat od wybuchu I powstania śląskiego. Jednego z trzech, które doprowadziły do przyłączenia do Polski fragmentu – ale bardzo ważnego, uprzemysłowionego i bogatego – Górnego Śląska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska na geopolitycznej szachownicy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 22:05
Po upadku komunizmu ten temat przez lata był niemal zupełnie nieobecny w polskich debatach politycznych. Powrócił niedawno za sprawą gwałtownych zmian w międzynarodowej polityce.
rozwiń zwiń