X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Człowiek wobec awangardy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 22:00
Naszym gościem jest dr Anna Szyjkowska-Piotrowska, filozofka kultury, autorka książki "Dyrygując falom".
Audio
  • Jak należy odbierać sztukę awangardową? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

"Dyrygując falom. Myślenie w wizualno-muzycznych awangardach" Anna Szyjkowska-Piotrowska "Dyrygując falom. Myślenie w wizualno-muzycznych awangardach" Anna Szyjkowska-Piotrowska

To opowieść o związkach między sztukami wizualnymi i muzyką w awangardach: Kandyński, Klee, Schoenberg, Boulez…

I szerzej, i więcej: Czym jest sztuka? Po co jest? Jakie nam zadaje pytania? Jakie problemy nam uzmysławia?  I czym jest humanizm? Nadal istnieje?

– Moja książka zaczyna się od Chopina, co może nie być tak oczywiste, bo traktuje ona o awangardzie XX wieku. Ta, jak każde zjawisko, jest czymś, co najpierw ma swoje zapowiedzi. Nie dzieje się znienacka, nagle, tylko przychodzi powoli. Romantyzm, Chopin, Delacroix to prekursorzy awangard, bo to oni jako jedni z pierwszych tak mocno skupiali się na emocjonalności jednostkowości, pokonywaniu pewnych konwencji, które tak często z awangardą łączymy. O Delacroix mówiło się, że nie jest on w stanie poradzić sobie z konturem i linią, bo dla niego ważniejszy był kolor  – mówi Anna Szyjkowska-Piotrowska.

Co skłoniło gościa Dariusza Bugalskiego do napisania książki o sztuce awangardowej? Jak ważny jest dla niej element ludzki? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Anna Szyjkowska-Piotrowska (filozofka kultury, autorka książki "Dyrygując falom")
Data emisji: 26.08.2019
Godzina emisji: 21.08

ml/gs

Czytaj także

Jaki sens ma sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2019 15:58
"Niepomny jutra, płochy i swawolny, Przez całe lato śpiewał konik polny. Lecz przyszła zima, śniegi, zawieruchy – Gorzko zapłakał biedaczek." Za to mrówka…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka po transformacji

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 22:15
Dokonała się 30 lat temu w Europie Środkowo-Wschodniej; w jednych państwach aksamitnie, w innych – krwawo. Polska, dumny inicjator ustrojowego przewrotu, znalazła się niejako pośrodku: dla jednych transformacja okazała się katastrofą, innym przyniosła szybki awans do zasobnej klasy średniej.
rozwiń zwiń