Krok dalej w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 22:00
Pół wieku temu człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie i zrobił po nim kilka susów – bo trudno to nazwać krokami.
Audio
  • Kosmos – ostateczna granica do przekroczenia? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sergey Nivens

Zatknął też gwiaździsty sztandar – flagę triumfatorów kosmicznego wyścigu, trwającego równolegle do zimnej naziemnej wojny. Ameryka wygrała ze Związkiem Radzieckim. I co dalej? Jakie były konsekwencje "małego kroku dla człowieka, lecz wielkiego skoku dla ludzkości"?

Zanim do niego doszło, sto lat wcześniej ludzką wyobraźnią zawładnął Księżyc.

Co ciekawe – dokładnie sto lat przed lądowaniem Apolla 11 na Księżycu Juliusz Verne opublikował powieść zatytułowaną "Wokół Księżyca". Nie on jeden fantazjował na temat międzygwiezdnych podróży. Powstało o tym mnóstwo powieści i filmów, nierzadko łączących elementy s.f. Z konkretną wiedzą naukową.

Co to nam, ludziom dało? Czym zaowocowało w designie, modzie, technologiach? Jak to się przełożyło na nasze codzienne życie?

Odpowiedzi na te pytania poszukujemy z naszymi gośćmi: historykiem sztuki Joanną Kinowską i dr. hab. Grzegorzem Broną, byłym szefem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Wydawca: Sylwia Héjj
Goście: Joanna Kinowska (historyk sztuki), Grzegorz Brona (dr. hab. nauk fizycznych, były szef Polskiej Agencji Kosmicznej)
Data emisji: 4.09.2019
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Szok dla wyobraźni. Co Księżyc w nas zmienił?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 17:30
- Lądowanie człowieka na Księżycu było zbiorowym szokiem. Dziś powtórzenie tego wyczynu technicznie jest możliwe, ale liczą się teraz inne priorytety no i oczywiście koszty. Przed pięćdziesięciu laty Księżyc był dla Amerykanów najważniejszy, dziś już tak nie jest. Przywykliśmy - mówił w Dwójce pisarz Marek Oramus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycieczka na Księżyc. Dlaczego warto obejrzeć film "Apollo 11"?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 13:13
W tym wydaniu "ABC popkultury - zestaw powiększony" Jan Niebudek zaprosił Słuchaczy na pokład i zabrał wszystkich na Księżyc, a wszystko to w związku z 50. rocznicą lądowania na naszym naturalnym satelicie i filmie dokumentalnym, który powstał na podstawie wydarzeń z 1969 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciemna strona" Księżyca. Chiński lądownik wykonał serię niezwykłych zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:40
Chińczycy zaprezentowali kolejną serię zdjęć "ciemnej strony" Księżyca, które wykonał lądownik Chang'e 4 oraz łazik Yutu 2. Ich misja ma za zadanie dostarczyć informacje o rejonach Księżyca, które nie zostały jeszcze nigdy zbadane.
rozwiń zwiń