X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krok dalej w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 22:00
Pół wieku temu człowiek po raz pierwszy stanął na Srebrnym Globie i zrobił po nim kilka susów – bo trudno to nazwać krokami.
Audio
  • Kosmos – ostateczna granica do przekroczenia? (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sergey Nivens

Zatknął też gwiaździsty sztandar – flagę triumfatorów kosmicznego wyścigu, trwającego równolegle do zimnej naziemnej wojny. Ameryka wygrała ze Związkiem Radzieckim. I co dalej? Jakie były konsekwencje "małego kroku dla człowieka, lecz wielkiego skoku dla ludzkości"?

Zanim do niego doszło, sto lat wcześniej ludzką wyobraźnią zawładnął Księżyc.

Co ciekawe – dokładnie sto lat przed lądowaniem Apolla 11 na Księżycu Juliusz Verne opublikował powieść zatytułowaną "Wokół Księżyca". Nie on jeden fantazjował na temat międzygwiezdnych podróży. Powstało o tym mnóstwo powieści i filmów, nierzadko łączących elementy s.f. Z konkretną wiedzą naukową.

Co to nam, ludziom dało? Czym zaowocowało w designie, modzie, technologiach? Jak to się przełożyło na nasze codzienne życie?

Odpowiedzi na te pytania poszukujemy z naszymi gośćmi: historykiem sztuki Joanną Kinowską i dr. hab. Grzegorzem Broną, byłym szefem Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Wydawca: Sylwia Héjj
Goście: Joanna Kinowska (historyk sztuki), Grzegorz Brona (dr. hab. nauk fizycznych, były szef Polskiej Agencji Kosmicznej)
Data emisji: 4.09.2019
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Szok dla wyobraźni. Co Księżyc w nas zmienił?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 17:30
- Lądowanie człowieka na Księżycu było zbiorowym szokiem. Dziś powtórzenie tego wyczynu technicznie jest możliwe, ale liczą się teraz inne priorytety no i oczywiście koszty. Przed pięćdziesięciu laty Księżyc był dla Amerykanów najważniejszy, dziś już tak nie jest. Przywykliśmy - mówił w Dwójce pisarz Marek Oramus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wycieczka na Księżyc. Dlaczego warto obejrzeć film "Apollo 11"?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 13:13
W tym wydaniu "ABC popkultury - zestaw powiększony" Jan Niebudek zaprosił Słuchaczy na pokład i zabrał wszystkich na Księżyc, a wszystko to w związku z 50. rocznicą lądowania na naszym naturalnym satelicie i filmie dokumentalnym, który powstał na podstawie wydarzeń z 1969 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ciemna strona" Księżyca. Chiński lądownik wykonał serię niezwykłych zdjęć

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 17:40
Chińczycy zaprezentowali kolejną serię zdjęć "ciemnej strony" Księżyca, które wykonał lądownik Chang'e 4 oraz łazik Yutu 2. Ich misja ma za zadanie dostarczyć informacje o rejonach Księżyca, które nie zostały jeszcze nigdy zbadane.
rozwiń zwiń