Gdyby myśli wielkich filozofów się zmaterializowały…

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 22:00
Na przykład, jakby wyglądał hotel arystotelesowski?
Audio
  • Jak wyglądałby świat rządzony przez filozofów? (Klub Trójki)
Pomnik Arystotelesa w greckim Polygyros
Pomnik Arystotelesa w greckim PolygyrosFoto: shutterstock.com/Svetlana Mahovskaya

"Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika" Tomasza Mazura "Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika" Tomasza Mazura

A gdyby tak Augustyn stworzył aplikację (w postaci marki "Iluminatio")? Co by było, gdyby stoicy rządzili światem?

Tomasz Mazur (który sam jest praktykującym i nauczającym stoikiem) opisał takie zdarzenia w powieści "Zakazana historia filozofii". Jej bohaterami są Inspektorzy tajemniczej Instytucji, którzy mają za zadanie "powstrzymać myślicieli. Nie można im pozwolić myśleć za daleko. Oni tego nie chcą i nie potrafią zrozumieć. Za bardzo kochają swoje myśli".

Co by to było, gdyby filozofom pozwolić się rozhasać?

– Kończąc pisanie książki, zacząłem się zastanawiać, co ja właściwie tu zrobiłem. Pomyślałem, że faktycznie, można to nazwać poprzez odniesienie literackie. Jest tutaj pewien element konwencji wzięty ze "Świata Zofii", przy czym jest to bardzo mocno złamane konwencją z "Klubu Pickwicka" z elementem Monty Pythona. Pokazuję filozofię, jako przygodę duchową, ale także dużą frajdę i możliwość na bardzo humorystyczny dystans, gdzie my, filozofowie możemy zobaczyć to, co robimy i pośmiać się z tego – mówi dr Tomasz Mazur.

Jakie, zdaniem gościa Dariusza Bugalskiego, istnieją sposoby poznawania świata? Czy jakikolwiek filozof objawił prawdę, którą obiecywał? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Wydawca: Edyta Kocemba-Górka
Goście: dr Tomasz Mazur (filozof i współczesny praktykujący stoik)
Data emisji: 2.09.2019
Godzina emisji: 21.09

ml/kw

Czytaj także

"Kinderland". Na czym polega fenomen komiksu Mawila?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 12:52
Gościem audycji był Szymon Holcman, który opowiadał o komiksie "Kinderland" autorstwa Mawila – jednego z najpopularniejszych twórców młodego pokolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miesiąc wielkich komiksowych powrotów

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 13:15
Jeż Jerzy to enfant terrible polskiej popkultury. Po latach nieobecności, dziś powraca na karty na karty komiksu. Z jakim skutkiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan Sakai: staram się dbać o detale

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2019 13:47
W tym wydaniu audycji mówimy o Japonii z okresu Edo. Pojawia się ona na kartach kultowych już komiksów "Usagi Yojimbo", których twórcą jest Stan Sakai.
rozwiń zwiń