Jak wygląda kampania wyborcza do Sejmu na półmetku?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 22:00
Jak partie prowadzą rywalizacje w sytuacji, gdy kampania wyborcza trwa w opinii wielu polityków nieprzerwanie przez całą kadencję Sejmu?
Audio
  • Kampania wyborcza na ostatniej prostej (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Daniel Jedzura

Jakie są najważniejsze tematy kampanii? Co stanowi największe zaskoczenie? Kto jak na razie popełnił najmniej błędów? Czy wymogi kampanii wymusiły powstanie jednego ugrupowania lewicy? Czy obecne sojusze przetrwają wybory?

– Ostatnie cztery lata były permanentnym poszukiwaniem bardzo krótkotrwałego efektu. Trochę tak jak w latach 2005-2007, oczekiwano że to będzie ekipa tymczasowa, że po roku lub półtora uda się wywołać w kraju taką atmosferę, która absolutnie zmieni reguły gry. Tych reguł nie udało się zmienić, dlatego że politycy Prawa i Sprawiedliwości, partii rządzącej od czterech lat, odrobili lekcje z lat 2005-2007. Udaje im się unikać tych pułapek, które są i były regularnie zastawiane na każdą partię rządzącą – mówił Marcin Fijołek, dziennikarz tygodnika "Sieci".

– Po wygranej PIS-u w 2015 roku opozycja rzeczywiście była w dużym chaosie, cały czas pojawiały się nowe pomysły na to, jak ją odrodzić, jak odzyskać poparcie. Dzisiaj ten zegar opozycyjny przekręcił się w stronę lewicy. Nie jest to na rękę Grzegorzowi Schetynie, ale lewica w sondażach stoi dziwnie wysoko i cały czas zyskuje. Jest dosyć wiarygodna, wyborca PO, może częściowo i PIS-u, prawdopodobnie zacznie odpływać do lewicy. Został jeszcze miesiąc, nie jest to wiele, ale jeżeli ktoś ma dzisiaj jakieś duże kwity, jeżeli dziś ktoś ma coś naprawdę mocnego na partię rządzącą, to w tym miesiącu ta rzecz się pojawi – dodał Grzegorz Łaguna, publicysta Superstacji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Michał Wróblewski (dziennikarz polityczny Wirtualnej Polski), Marcin Fijołek (dziennikarz tygodnika "Sieci"), Grzegorz Łaguna (publicysta Superstacji)
Data emisji: 5.09.2019
Godzina emisji: 21.09

kr/ml

Czytaj także

Sejm zmieni regulamin? Opozycja jest przeciwna

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 10:45
Czy możliwe jest wspólne opracowanie zmian w regulaminie Sejmu? Zaproponował to w tym tygodniu w Trójce poseł PiS Joachim Brudziński. Podczas "Śniadania w Trójce" politycy opozycji uznali, że nie jest to potrzebne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm odrzucił wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 10:24
W piątek późnym wieczorem Sejm odrzucił wniosek Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Mateusza Morawieckiego. Zdecydowały o tym głosy posłów PiS. Parlamentarzyści z klubu Kukiz’15 wstrzymali się od głosu. Decyzję parlamentu o odrzuceniu wotum skomentowali goście "Śniadania w Trójce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 11:13
W czwartek Sejm przyjął specustawę ws. Westerplatte, która ma ułatwić administrowanie tym terenem i umożliwić szybkie zagospodarowanie go w celu budowy tam muzeum. Między innymi o tym dyskutowali politycy w "Śniadaniu w Trójce".
rozwiń zwiń