Cała Polska pod Krzyżem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 22:00
Dwaj dokumentaliści, Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz, wcześniej dali się poznać jako animatorzy dwóch olbrzymich przedsięwzięć religijnych nie tylko w skali ogólnopolskiej, lecz także europejskiej.
Audio
Obywatele trzech państw - Polski, Niemiec i Czech uczestniczący w modlitwie różańcowej Różaniec do granic. Zdjęcie ilustracyjne
Obywatele trzech państw - Polski, Niemiec i Czech uczestniczący w modlitwie różańcowej "Różaniec do granic". Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

W 2016 roku zorganizowali "Wielką Pokutę" – największe zgromadzenie pokutne na świecie w XXI wieku, a w 2017 roku "Różaniec do Granic", w którym wzięło udział ponad milion osób, i który został później skopiowany w innych krajach, m.in. we Włoszech i w Irlandii.

– Ta droga trwa już dużo dłużej. Spotkaliśmy się z Maciejem Bodasińskim 15 lat temu. Połączyły nas wspólne zainteresowania i cele. Obu z nas w pewnym momencie życia przydarzyło się spotkanie z Bogiem. Było to nieoczekiwane doświadczenie, w którym wszedł On w nasze życie z taką mocą, że nie mieliśmy żadnych wątpliwości, że On istnieje. Miało to swoje konsekwencje, bo jeśli człowiek doświadcza czegoś takiego, musi jakoś na to odpowiedzieć. W naszym wypadku była to decyzja, by rozpocząć opowiadanie językiem filmowym, nowoczesnymi technologiami, o tym, co uważamy za najważniejsze, a jest tym działanie Boga we współczesnym świecie – mówi Lech Dokowicz.

– W którymś momencie, każdy z nas oddał swoje życie Bogu. Nastał moment, w którym, rozumiejąc, że istnieje Bóg, zobaczyliśmy Jego miłość w naszym życiu. Przez to, co nam dał, przez zrozumienie grzechów, w których tkwiliśmy, pojęliśmy, że to, co nas rani jest konsekwencją decyzji, które sami w życiu podjęliśmy. Wtedy postanowiliśmy odwrócić się od tej rzeczywistości, żeby siebie ratować. Pozwoliliśmy się prowadzić Bogu – dodaje Maciej Bodasiński.

Co sprawiło, że goście Grzegorza Górnego zdecydowali się na organizację tak wielkich wydarzeń jak "Różaniec do Granic"? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Maciej Bodasiński (reżyser, scenarzysta i producent filmowy, dokumentalista, fundacja SoloDiosBasta), Lech Dokowicz (reżyser, scenarzysta i producent filmowy, dokumentalista, fundacja SoloDiosBasta)
Data emisji: 11.09.2019
Godzina emisji: 21.08

ml/gs

Czytaj także

Fenomen pielgrzymek do Santiago de Compostela

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 22:00
To wydanie "Klubu Trójki" poświęcone było najsłynniejszej trasie pielgrzymkowej Europy, czyli Drodze św. Jakuba biegnącej do Santiago de Compostela w Hiszpanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska na geopolitycznej szachownicy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 22:05
Po upadku komunizmu ten temat przez lata był niemal zupełnie nieobecny w polskich debatach politycznych. Powrócił niedawno za sprawą gwałtownych zmian w międzynarodowej polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopalnia złota ery atomowej w Sudetach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 00:00
Mało znanym faktem jest, że w trwającej ponad 70 lat historii energetyki jądrowej swoją rolę odegrała również Polska. 
rozwiń zwiń