X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ważna misja Instytutu Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 22:00
"Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" – pod takim tytułem w najbliższy poniedziałek w Berlinie zostanie otwarta wielka wystawa ukazująca historię Polski w czasie II wojny światowej.
Audio
  • Czy warto walczyć o prawdę o polskiej historii? (Klub Trójki)
Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do Auschwitz w celu przeprowadzenia rozpoznania i zdobycia informacji wywiadowczych
Rotmistrz Witold Pilecki z własnej woli dostał się do Auschwitz w celu przeprowadzenia rozpoznania i zdobycia informacji wywiadowczychFoto: Wikipedia/autor nieznany

Jaka jest znajomość polskiej historii wśród zawodowych historyków w innych krajach? Jakie panują na jej temat stereotypy i kontrowersje? Jak promowane są nasze dzieje?

Wystawa "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" to inauguracja obecności Instytutu Pileckiego w Berlinie.

cccc cccc

– Mamy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ta rocznica jest bardzo ważna dla Polaków, ale w Niemczech odbiera się ją zupełnie inaczej. Tam ważniejsza jest rocznica jej zakończenia. Długo panowała też propaganda rosyjska, że wojna rozpoczęła się w roku 1941, a nie w 1939. Jesteśmy obecnie po obchodach w Polsce, po wizytach głów państw, przemówieniu prezydenta Steinmeiera. Wiele osób odebrało jego słowa bardzo dobrze, że były to słowa skruchy, które są bardzo potrzebne, ale z drugiej strony zawsze możemy zapytać: "czy za tymi politycznymi deklaracjami nie powinny pójść działania edukacyjne i popularyzatorskie?" – mówi dr Magdalena Gawin, współorganizatorka berlińskiej wystawy.

– Zależy nam na tym, aby tę historię II wojny światowej, tę historię, którą opowiadamy tu, w Polsce, opowiedzieć też międzynarodowemu odbiorcy. Nasza wystawa nie jest tylko dla berlińczyków. Jesteśmy przekonani, że opowieść o okupacji w Polsce, która zaczęła się w 1939 roku i trwała blisko 6 lat, jest opowieścią, która przez pryzmat Witolda Pileckiego, jego działań, jego misji w Auschwitz, pozwala opowiedzieć, nie tylko o samym doświadczeniu okupacji, ale i po polski państwie podziemnym, jego wkładzie, działaniach wywiadowczych. To także okazja do tego, by powiedzieć o działaniach polskiego rządu na emigracji i o odpowiedzialności Aliantów, wobec tego, co zrobili z informacjami, które płynęły z Polski – dodaje dr Wojciech Kozłowski, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Serwis specjalny - Rotmistrz Witold Pilecki Serwis specjalny - Rotmistrz Witold Pilecki
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

W ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Instytut Pileckiego przygotował opartą na wynikach najnowszych badań wystawę, która ukazuje dobrowolną misję Witolda Pileckiego w Auschwitz. Pilecki udał się tam, by dokumentować zbrodnie III Rzeszy, a następnie poinformować świat o ich charakterze i skali. Przez ponad dwa i pół roku budował w Auschwitz ruch oporu i przygotowywał zbrojne powstanie, wreszcie uciekł z obozu, aby osobiście zabiegać u przywódców polskiego państwa podziemnego o zniszczenie tego miejsca. W 1944 roku walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie został zamordowany przez władze komunistyczne. Historia jego zmagań z dwoma totalitaryzmami XX wieku stała się pretekstem do zadania uniwersalnych pytań — o istotę zła i zdolność do przeciwstawienia się mu, o pamięć i jej wymazywanie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Gursztyn
Goście: dr Magdalena Gawin (historyczka i eseistka, Instytut Pileckiego), dr Wojciech Kozłowski (dyrektor Instytutu Pileckiego, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami)
Data emisji: 11.09.2019
Godzina emisji: 21.08

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Fenomen pielgrzymek do Santiago de Compostela

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 22:00
To wydanie "Klubu Trójki" poświęcone było najsłynniejszej trasie pielgrzymkowej Europy, czyli Drodze św. Jakuba biegnącej do Santiago de Compostela w Hiszpanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska na geopolitycznej szachownicy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 22:05
Po upadku komunizmu ten temat przez lata był niemal zupełnie nieobecny w polskich debatach politycznych. Powrócił niedawno za sprawą gwałtownych zmian w międzynarodowej polityce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kopalnia złota ery atomowej w Sudetach

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 00:00
Mało znanym faktem jest, że w trwającej ponad 70 lat historii energetyki jądrowej swoją rolę odegrała również Polska. 
rozwiń zwiń