Nagrody Mediów Publicznych. Najważniejsze dokonania laureatów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 22:02
Gośćmi "Klubu Trójki" nadawanego wprost z Teatru Polskiego W Warszawie, gdzie zostały wręczone Nagrody Mediów Publicznych, byli laureaci wyróżniania w kategorii Obraz – Wawrzyniec Kostrzewski i Muzyka – Jan Ptaszyn Wróblewski, a także przewodniczący kapituły w kategorii Słowo Krzysztof Masłoń. 
Audio
  • Nagrody Mediów Publicznych. Rozmowy z laureatami i komentarze (Klub Trójki)
prezes zarządu PAP Wojciech Surmacz, prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka Joanna Wnuk-Nazarowa, przewodniczący kapituły w kategorii Słowo Krzysztof Masłoń, Krzysztof Ta
prezes zarządu PAP Wojciech Surmacz, prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, prezes zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, Jan Ptaszyn Wróblewski, Przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka Joanna Wnuk-Nazarowa, przewodniczący kapituły w kategorii Słowo Krzysztof Masłoń, Krzysztof TaFoto: PAP/Leszek Szymański

– To jest przedziwne, bo reżyserowałem – jeszcze jako student – spektakl warsztatowy na tej scenie, na której odbierałem dziś nagrodę. To było "Wyzwolenie". To było moje pierwsze spotkanie z Wyspiańskim na dużej scenie. Potem zrobiłem "Warszawiankę" dla Teatru Polskiego Radia i teraz "Wesele" – mówił w "Klubie Trójki" Wawrzyniec Kostrzewski, który otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Jak dodał prowadzący audycję Mariusz Cieślik, już wkrótce w III Programie Polskiego Radia będziemy mogli usłyszeć kolejny dramat zrealizowany przez laureata do tekstu Moniki Milewskiej. 

Mówiąc o realizacji "Wesela" Wawrzyniec Kostrzewski, którego wyróżniono m.in. za adaptację tego dramatu, zwracał uwagę na wyjątkowość tego wyzwania. – Fakt, że istnieją słynne, legendarne inscenizacje "Wesela", które na dekady zawładnęły narodową wyobraźnią, był mocno onieśmielający na początku, kiedy pomyślałem, że mógłbym się zmierzyć z taką Szklaną Górą, jaką jest realizacja "Wesela". (…) Wszyscyśmy uwierzyli, że to, co się wydarza w Teatrze Telewizji raz na kilkadziesiąt lat, to jest kwiat paproci, który kwitnie tylko w jedną noc w roku i trzeba to wykorzystać – wspominał laureat pracę nad realizacją sztuki Wyspiańskiego. 


Reżyser, scenarzysta teatralny i telewizyjny, Wawrzyniec Kostrzewski został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Obraz, fot. PAP/Radek Pietruszka Reżyser, scenarzysta teatralny i telewizyjny, Wawrzyniec Kostrzewski został uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Obraz, fot. PAP/Radek Pietruszka

PAP Ptaszyn 1200 2.jpg
Jan Ptaszyn Wróblewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka

Nagrodę w kategorii Muzyka za "za niezwykłą osobowość muzyczną", a także "za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat" otrzymał Jan Ptaszyn Wróblewski, który od 49 lat prowadzi na antenie Trójki audycję "Trzy kwadranse jazzu", które zadebiutowały w 1970 roku i dotrwały do dziś. – Ukryć się nie da, że od początku miałem bardzo komfortowe warunki pracy – wspominał Jan Ptaszyn Wróblewski. W "Klubie Trójki" usłyszeliśmy przypomniany przez Piotra Metza fragment historycznej, pierwszej audycji "Trzy kwadranse jazzu". – Byłem wtedy "zielona gęś", ale Trójka się wtedy mną zajęła i w bardzo krótkim okresie nauczyła mnie radiowego rzemiosła łącznie z montażem taśm, co mi się później bardzo przydało również w muzycznym życiu. Mam taką sympatię do Trójki, że trudno ją jednym słowem wyrazić – deklarował jazzman. 

Nagrody mediów publicznych 1200 c.jpg

Jan Ptaszyn Wróblewski wspominał, skąd także wzięła się nazwa audycji i jakie były jej losy przez kolejne dziesięciolecia. Mówił również o przypadkowych czasem spotkaniach, które zaważyły na jego muzycznej karierze. 

Przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka Joanna Wnuk-Nazarowa (L) oraz Jan Ptaszyn Wróblewski (P) podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych, fot. PAP/Radek Pietruszka Przewodnicząca kapituły w kategorii Muzyka Joanna Wnuk-Nazarowa (L) oraz Jan Ptaszyn Wróblewski (P) podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych, fot. PAP/Radek Pietruszka

O nominowanych do Nagród Mediów Publicznych w kategorii Słowo Mariusz Cieślik rozmawiał z Krzysztofem Masłoniem, przewodniczącym kapituły w tej kategorii. Rozmówcy zwracali uwagę na wszechstronność laureata w tej dziedzinie – Jana Marka Rymkiewicza. – On postawił przed nami pytania, na które poprosił, żebyśmy odpowiedzieli albo przynajmniej próbowali odpowiedzieć. Działo się to w sytuacji, gdy Polska po 1989 roku zajmowała się czym innym. Tym, czy nas przyjmą do NATO, czy nas przyjmą do Unii. To były najważniejsze problemy. Starsi pamiętają, jak była wówczas obchodzona okrągła rocznica Powstania Warszawskiego. Myśmy weszli do jakiejś piaskownicy do końca nam nieznanej, mieliśmy łopatkę, foremki. Kazano nam stawiać baby i myśmy je stawiali przez ileś czasu jak durnie. Dopóki nie zjawił się Starszy Pan i nie powiedział "słuchajcie, a może my porozmawiamy o Polsce, o tym, kim my jesteśmy dla niej, a ona dla nas. Jaka ona powinna być – mówił gość "Klubu Trójki". 


Przewodniczący kapituły w kategorii „Słowo” Krzysztof Masłoń (C) oraz Wawrzyniec Rymkiewicz (L), który odebrał nagrodę w imieniu ojca, podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych, 16 bm. w Teatrze Polskim w Warszawie. Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta szukający ducha polskości - został laureatem w kategorii Słowo, fot. PAP/Radek Pietruszka Przewodniczący kapituły w kategorii „Słowo” Krzysztof Masłoń (C) oraz Wawrzyniec Rymkiewicz (L), który odebrał nagrodę w imieniu ojca, podczas gali wręczenia Nagród Mediów Publicznych, 16 bm. w Teatrze Polskim w Warszawie. Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta szukający ducha polskości - został laureatem w kategorii Słowo, fot. PAP/Radek Pietruszka

Nagrody Mediów Publicznych przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w kategorii Obraz, a Polska Agencja Prasowa w kategorii Słowo. Honorowy patronat nad Nagrodami Mediów Publicznych objęła Rada Mediów Narodowych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. 

W 2019 nagrody przyznano po 11 latach przerwy. Trzy niezależne kapituły wyłoniły laureatów w kategoriach: Słowo – Jan Marek Rymkiewicz, Obraz – Wawrzyniec Kostrzewski i Muzyka – Jan Ptaszyn Wróblewski. 

Nagrody specjalne Nagród Mediów Narodowych otrzymali pisarz Andrzej Dobosz i reżyser Krzysztof Talczewski. Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański zapowiedział, że nagroda specjalna będzie przyznawana corocznie. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Mariusz CieślikPiotr Metz
Goście: Wawrzyniec Kostrzewski (laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz), Krzysztof Masłoń (przewodniczący kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo), Jan Ptaszyn Wróblewski (laureat Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka) 
Data emisji: 16.09.2019
Godzina emisji: 21.10

gs/ml

Czytaj także

Jarosław Marek Rymkiewicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 20:00
Poeta Jarosław Marek Rymkiewicz został w 2019 roku laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Słowo. Uroczysta gala wręczenia tych nagród odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.  - Absolutem dla niego jest wolność, w jego rozumieniu oznaczająca niezgodę na to, co nas spotyka w sporze z losem, także pojmowanym metafizycznie - mówił w laudacji na cześć laureata Krzysztof Masłoń. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wawrzyniec Kostrzewski laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 21:14
Reżyser i scenarzysta teatralny i telewizyjny Wawrzyniec Kostrzewski został w poniedziałek uhonorowany Nagrodą Mediów Publicznych w kategorii Obraz. Przewodniczący kapituły w tej kategorii Przemysław Babiarz w laudacji na cześć laureata zwrócił uwagę, że "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, jest dla reżysera "mistrzowską inicjacją". 
rozwiń zwiń